• Monika Raczyńska

  • Julian Szmit

  • Marian Sroczyński

  • Antoni Piotrowski

  • Teresa Pawela

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Znajdź na naszej witrynie

Gościmy

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

Facebook
Kolejny - po dłuższej przerwie - odcinek z cyklu "Piękno dawnych tableau". Jego tematem jest wizytówka klasy Va rocznik 1974 o specjalności "maszyny i aparaty elektryczne". Pod kilkoma względami i ten obraz zasługuje na szczególną uwagę z racji swej specyfiki. Ale po kolei...
Autorem grafiki jest Pan Kwiecień-senior, ojciec jednego z wyszczególnionych na niej absolwentów, Daniela. Pierwszym elementem szczególnym przybliżanego tableau jest fakt, że powstało w roku XXX-lecia PRL - co zresztą znalazło swój wyraz w miniaturze umieszczonej w lewym górnym rogu. Chociażby ta okoliczność mogła przemawiać za tym, aby całość była wykonana w kolorze, a wspomniany detal w bieli i czerwieni. Nic takiego jednak się nie stało - dokument został stworzony w ciemnej szarości i bieli, i to jest drugi jego wyróżnik na tle innych, wcześniej w tym cyklu prezentowanych.
   
Pod względem elementów dekoracyjnych tableau należy zaliczyć do dość zasobnych. W prawym jego górnym rogu widnieje emblemat technikum, a w środkowej części stylizowaną rycinę, wyobrażającą przemysłowy charakter miasta. W tym samym tonie utrzymany jest także pas dolny, ze szczególnym uwzględnieniem górniczego charakteru okolicy (szyby kopalń, kominy, ciemne tło).
 
Lewy dolny róg zajmuje wyobrażenie szafy rozdzielczej, przy której pracuje elektromonter w hełmie i ubraniu roboczym. Obok natomiast - w nawiązaniu do specjalności świeżo upieczonych techników - widnieje transformator i dwa silniki. Wokół większego swoista aureola drgań, co sugerowałoby zwrócenie uwagi na szkodliwy wpływ hałasu i wibracji na otoczenie. I to jest kolejny przykład nowatorskiego podejścia autora to swego dzieła.
  
Ostatnim novum, na które chciałbym zwrócić uwagę to fakt, że na obrazie tym po raz pierwszy w pełnej krasie prezentuje  się (częściowo) nowa dyrekcja szkoły z dyrektorem Warzechą na czele. W roku 1973 - jak pamiętamy - z Elektronikiem pożegnał się dyrektor Wieruszewski, odchodząc na emeryturę. Całość po rewitalizacji wygląda tak:
 
 Krzysztof Woźniak Va 1975
(ciąg dalszy nastapi) 
Powered by Bullraider.com