• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Zamawianie biuletynu

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

minPodczas premiery spektaklu "Sól ziemi czarnej" odbyło się uroczyste zakończenie 76 sezonu artystycznego, i jak co roku z tej okazji zostały wręczone STATUETKI OPERY ŚLĄSKIEJ. Jest to honorowa nagroda przyznawana za wyróżniającą się działalność na rzecz teatru, promowanie i kreowanie jego wizerunku, wspieranie wydarzeń kulturalnych oraz wybitne dokonania artystyczne. Jedną z osób nagrodzonych była nasza nauczycielka: Elżbieta Barbara Sochacka.

MELOMAN ROKU - NAGRODA SPECJALNA – ELŻBIETA BARBARA SOCHACKA:
opera basia 01
Za wierność i miłość do Opery Śląskiej oraz regularne uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych naszego Teatru od początku jego istnienia.

opera basia 02
opera basia 03
opera basia 04

Oprócz Basi Sochackiej nagrody otrzymali:

MELOMAN ROKU – prof. Piotr Obrączka
PRZYJACIEL TEATRU – Bożena i Wojciech Szaramowie
MECENAS – PKO BANK POLSKI – Jacek Piechota
MECENAS – PKO BANK POLSKI – Tomasz Stalica
NAGRODA SPECJALNA – Jakub Chełstowski– MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

opera basia 05
Zdjęcie ze spektaklu baletowego "Sól ziemi czarnej"

Opera Śląska w Bytomiu 19 czerwca zaprezentowała spektakl baletowy "Sól ziemi czarnej", na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Oparty na tradycji, nowoczesny w wyrazie spektakl jest oznaką szacunku dla minionych bohaterów oraz szansą na przybliżenie powstań śląskich kolejnym pokoleniom.

Alexandra Kozowicz: - Obsada filmu „Sól ziemi czarnej" była przyuczana do nauki śląskiego. Kutz twierdził, że gdyby odebrać Ślązakom ich język, odebrałoby się im i duszę. Jak stworzyć spektakl o Śląsku bez godki?

Artur Żymełka: - Musieliśmy zacząć godać po naszemu. Sztuka jest metaforą, słowo, będąc pochodną myśli, dotyka emocji, a tą sferą doskonale operuje taniec – język duszy i ciała. Śląski duch przemawia w całej palecie choreograficznych środków wyrazu. Posłużyliśmy się stylizacją języka baletowego, wykorzystując elementy tańców śląskich. Spektakl zawiera ponad 20 scen, będących swoistym śląskim kalejdoskopem, z różnorodną muzyką i silnymi kontrastami wewnątrz dzieła, w którym liryka łączy się z dramatem, rubaszność z powagą, ludowość z poetyką.

Poniżej możesz zobaczyć film:  "Sól ziemi czarnej"

Opracowano na podstawie materiałów znalezionych w internecie

Komentarze obsługiwane przez CComment