Jesteś tutaj: Strona Startowa
Klub Emerytów, Absolwentów i Sympatyków
Wiadomości Klubowe
Statuetka Opery Śląskiej dla Basi Sochackiej



Podczas premiery spektaklu "Sól ziemi czarnej" odbyło się uroczyste zakończenie 76 sezonu artystycznego, i jak co roku z tej okazji zostały wręczone STATUETKI OPERY ŚLĄSKIEJ. Jest to honorowa nagroda przyznawana za wyróżniającą się działalność na rzecz teatru, promowanie i kreowanie jego wizerunku, wspieranie wydarzeń kulturalnych oraz wybitne dokonania artystyczne. Jedną z osób nagrodzonych była nasza nauczycielka: Elżbieta Barbara Sochacka.
MELOMAN ROKU - NAGRODA SPECJALNA – ELŻBIETA BARBARA SOCHACKA:
Za wierność i miłość do Opery Śląskiej oraz regularne uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych naszego Teatru od początku jego istnienia.
Oprócz Basi Sochackiej nagrody otrzymali:
MELOMAN ROKU – prof. Piotr Obrączka
PRZYJACIEL TEATRU – Bożena i Wojciech Szaramowie
MECENAS – PKO BANK POLSKI – Jacek Piechota
MECENAS – PKO BANK POLSKI – Tomasz Stalica
NAGRODA SPECJALNA – Jakub Chełstowski – MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.
Zdjęcie ze spektaklu baletowego "Sól ziemi czarnej"
Opera Śląska w Bytomiu 19 czerwca zaprezentowała spektakl baletowy "Sól ziemi czarnej", na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Oparty na tradycji, nowoczesny w wyrazie spektakl jest oznaką szacunku dla minionych bohaterów oraz szansą na przybliżenie powstań śląskich kolejnym pokoleniom.
Alexandra Kozowicz: - Obsada filmu „Sól ziemi czarnej" była przyuczana do nauki śląskiego. Kutz twierdził, że gdyby odebrać Ślązakom ich język, odebrałoby się im i duszę. Jak stworzyć spektakl o Śląsku bez godki?
Artur Żymełka: - Musieliśmy zacząć godać po naszemu. Sztuka jest metaforą, słowo, będąc pochodną myśli, dotyka emocji, a tą sferą doskonale operuje taniec – język duszy i ciała. Śląski duch przemawia w całej palecie choreograficznych środków wyrazu. Posłużyliśmy się stylizacją języka baletowego, wykorzystując elementy tańców śląskich. Spektakl zawiera ponad 20 scen, będących swoistym śląskim kalejdoskopem, z różnorodną muzyką i silnymi kontrastami wewnątrz dzieła, w którym liryka łączy się z dramatem, rubaszność z powagą, ludowość z poetyką.
Poniżej możesz zobaczyć film: "Sól ziemi czarnej"
Opracowano na podstawie materiałów znalezionych w internecie
Komentarze obsługiwane przez CComment