• Teresa Pawela

  • Antoni Piotrowski

  • Antoni Piątek

  • Józef Przybylski

  • Tadeusz Kurkiewicz

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Znajdź na naszej witrynie

Gościmy

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! UWAGA!

Udostępniamy archiwalną

stronę absolwentów. Jest

tam dużo ciekawego materiału.

Jest dostępna pod adresem:

TUTAJ 

Facebook
Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_00.jpg     Napisał: Wiesław Lipka    lipka_wieslaw_2.jpg    
Absolwent z roku: 5b 1970   
Typ ukończonej szkoły: Technikum Energetyczne    
 
Większość miast na naszym terenie założona była przez  Piastów. Dla podkreślenia tego faktu herb założycieli przedstawiony był w herbie miasta w całości lub w połowie.
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_01.jpg Herb Bytomia w obecnym kształcie powstał w XIII w. Niestety nie zachował się żaden wizerunek pieczęci miejskiej z tych wieków. Herb miasta znany jest z pieczęci z 1479 r. Zwyczaj nadawania przez książąt swojego herbu  miastu które założyli był bardzo powszechny. Prawdopodobnie więc i Bytom miał  taki sam herb (zdjęcie poniżej). Okres od 1254 do 1355 r. to najlepsze lata w rozwoju Bytomia. Wszystko się  skończyło wraz ze śmiercią ostatniego Piasta bytomskiego.

Miasto popadało  w  ruinę gospodarczą i niebyt polityczny za sprawą kłótni o spadek, wyczerpania  się rudy galeny i wreszcie podziału  miasta na dwóch właścicieli. Ponowne połączenie Bytomia w 1479 r. wzbudziło u mieszkańców olbrzymie nadzieje. Znając historię miasta - utworzono, czy raczej zmodyfikowano dotychczasowy herb.

b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_02.jpg
Nie zmieniając godła książąt bytomskich (orła na późnogotyckiej tarczy) dodano na otoku napis - Pieczęć całego społeczeństwa miasta Bytomia : SIGILLUM CIVITATIS BITHUM TOTIUS COMMUNITATIS.   
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_03.jpg Równolegle do istniejącej władzy burmistrza i rajców funkcjonowała też ława miejska z wójtem. Posiadała  ona swoją pieczęć, na której prawą stronę zajmował górnik w stroju roboczym z kilofem, pracujący na ścianie galeny. Po lewej stronie umieszczono pół orła. Napis dookoła pieczęci oznajmiał: SIGILLUM SCABINORUM IN BITHOM (pieczęć ławników w Bytomiu). Umieszczenie sylwetki  pracującego człowieka w pieczęci miejskiej  nie było stosowane  prawie (?) nigdzie w Europie.
Pieczęci ławników przestano dopiero używać w 1742 r., kiedy Bytom przeszedł pod panowanie Prus. Ostatni dokument opatrzony tą pieczęcią był datowany w maju 1719 r.
Pod koniec XVIII w. Bytom był małą mieściną bez szans na rozwój gospodarczy. Jednak miasto odzyskało swoje  dawne znaczenie, a to dzięki rozwojowi górnictwa i hutnictwa. Wtedy też, w II połowie XIX w., rajca miejski  Mach zaproponował zmianę godła (herb książąt bytomskich z łacińskim napisem) na bardziej przystający do rzeczywistości. W 1886 r. rada miejska przyjęła projekt Machy. Berliński artysta Emil Döppler (zwany "młodszym"),  wykonał nowy herb, w oparciu o tradycyjną pieczęć ławniczą. Barwy herbu to czarna sylwetka górnika na srebrnym tle (górnik ubrany w strój z przełomu XIX i XX w. ) oraz złoty pół orzeł (piastowski)  na błękitnym tle. Zmieniono łaciński napis na otoku z "Pieczęć ławników w Bytomiu" na  łaciński "Pieczęć całego społeczeństwa Bytomia".
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_godlo_04.jpg Aktualne  godło  Bytomia.

Dyskusje pewnie byłyby do dzisiaj, ale w 1952 r. nakazano wszystkie dokumenty sygnować godłem państwowym.  Może to i dobrze??

Proszę o wszelakie komentarze rozszerzające naszą wiedzę o herbie Bytomia.

Na podstawie "Bytom za panowania Piastów " Władysławy Ślęzak opracował:

Wiesław Lipka

 
Krzysztof Woźniak 5a 1975 Herbowy problem 
Z punktu widzenia estetycznego herb miasta Bytomia prezentuje się wyjątkowo korzystnie: sylwetka pracującego gwarka jest oryginalna i nie pozbawiona swoistego piękna. Całość wiernie oddaje charakter miasta – piastowską proweniencję oraz wielowiekowe tradycje wydobywcze. Niestety gorzej jest z naszym herbem jeśli wziąć pod uwagę prawa rządzące heraldyką, blazonowaniem (opis herbu) oraz sfragistyką (nauka o pieczęciach). W świetle tych kanonów (tzw. strony heraldyczne opisuje się od strony rycerza trzymającego tarczę) wizerunek ów jest tarczą dwudzielną w słup po prawej stronie, na której wyobrażony jest czarny gwarek na srebrnym tle, a po lewej stronie złoty połuorzeł (tak właśnie w języku blazonowania zwie się pół orła) piastowski na błękitnym tle. Wspomniany zaś problem polega na tym, iż wszelkie występujące na tarczy postaci winny być odwrócone w prawo, a nasz herbowy połuorzeł jest, jak wiadomo, zwrócony w stronę lewą. Z tego też powodu cały herb naszego grodu jest za heraldyków uważany za tzw. herb nadwyrężony, mniej zaszczytny. Nie oznacza to bynajmniej, że my, bytomianie (czy z urodzenia, czy z wyboru) kochamy przez to nasze miasto mniej, jednakże szkoda, że ówczesna rada miejska, pracując nad herbowym wizerunkiem, nie zaprosiła do współpracy jakiegoś heraldyka. Notabene - obecne przepisy pozwalają pieczętować gminom niektóre dokumenty pieczęcią z herbem miasta, jednakże jak dotąd Bytom z tego przywileju nie korzysta.
Dzięki i pozdrawiam
Krzysztof
 
 
Powered by Bullraider.com