Przy okazji pobytu w sanatorium w Goczałkowicach Zdrój pojechaliśmy do skansenu - Zagroda Wsi Pszczyńskiej - który jest położony we wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego. Otwarto go w połowie lat 70 XX wieku staraniem Miłośników Wsi Pszczyńskiej. Znajduje się w nim 17 zabytkowych obiektów wiejskiego budownictwa drewnianego z ziemi pszczyńskiej z końca XVII do początku XX wieku. Oto fotoreportaż z tej ciekawej wycieczki:
Skansen posiada wysoką wartość kulturalną, historyczną i etnograficzną. Zaliczany jest do unikalnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Wyjątkowość skansenu drzemie w zabytkowych chatach, z których większość to budynki z oryginalnych materiałów.
Wejście do skansenu.
Ciekawa rzeźba w oryginalnym pniu pzry wejściu do skansenu.
Lokalizacja skansenu w parku pszczyńskim.
Plan rozmieszczenia zabytkowych chat w skansenie.
W zabytkowych chatach zebrano wiele autentycznych sprzętów; są wśród nich między innymi rolnicze i rzemieślnicze narzędzia codziennego użytku: Drabinioki, sanie towarowe, eleganckie bryczki, meble oraz ciekawe eksponaty sztuki ludowej.
Młyn wodny - rekonstrukcja
Wnętrze działającego młyna wodnego.
Rzeźba "Utopca" w stawie przy młynie.
W młynie była wydzielona część mieszkalna oraz część właściwego młyna - poniżej:
O znaczeniu historycznym i turystycznym Zagrody Wsi Pszczyńskiej świadczy fakt wpisania jej do Szlaku Architektury Drewnianej opracowanej przez Urząd Marszałkowski, który to szlak łączy najcenniejsze i najciekawsze przykłady drewnianej architektury sakralnej i świeckiej Górnego Śląska.
Ciąg dalszy wkrótce!