foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Pora powrócić do korzeni, czyli do czasów, kiedy nasza szkoła nazywała się jeszcze Technikum Gospodarki Komunalnej. Oto klasyka gatunku, czyli  artystyczna wizytówka klas czwartych rocznika 1959.

 

Jednak tableau, które dziś przedstawiam, stanowiło, niestety, łabędzi śpiew TGK – w związku z wprowadzeniem pięcioletniej edukacji na tym szczeblu oraz zmianą profilu, następni maturzyści pojawili się dopiero w roku 1961, już  jako absolwenci Technikum Energetycznego.

Pożegnanie „epoki” wypadło bardzo okazale. Nie mogło zresztą być inaczej, skoro autorem prezentowanego dokumentu był sam mistrz Papiorek. Jak zwykle w takich przypadkach, dzieło imponuje bogactwem symboli i środków artystycznego wyrazu, czaruje finezją i precyzją wykonania.

 

 

 

Podobnie jak w roku 1957, na tableau umieszczone są wszystkie trzy klasy maturalne. Nie jest to jedyne podobieństwo – centralne miejsce obrazu zajmuje bowiem ponownie pociąg (tym razem piętrowy), z lokomotywą o wybitnie futurystycznej linii „nadwozia”.

 

Kolejnym podobieństwem są przedstawione w lewym dolnym rogu liczne atrybuty nabytej wiedzy i umiejętności. Prócz obecnych już poprzednio ksiąg, cyrkla, bristolu i ekierek, pojawia się także suwak logarytmiczny, którym w rzeczy samej trzeba było się biegle posługiwać (wiem coś o tym), nie znając nawet logarytmów (!).

 

 

Na specjalną uwagę zasługuje - oryginalne i wysmakowane, jak zawsze u „Maksia”- liternictwo, ze stylizowanym napisem „Absolwenci” na czele.

 

 
 

W prawym dolnym rogu jawi się połowa wieńca laurowego, symbolizująca chlubnie złożony egzamin maturalny, który w tamtych czasach był o niebo trudniejszy niż obecnie. Całość dzieła uzupełniają delikatne poprzeczne pasy w górnej części obrazu oraz dekoracyjne esy-floresy...

 

 

...a całość wygląda tak:

 

 

Z dziennikarskiego obowiązku wypada nadmienić, że rocznik ten zawierał sporo nazwisk, które chlubnie zapisały się w annałach naszej szkoły. Nauczycielami zostali Andrzej Bogacki (jeden z najdłuższych stażem), Jerzy Harmak (autor bardzo interesujących wspomnień, niedawno na tych łamach prezentowanych), Joachim Skupień. Założycielem i właścicielem słynnego na cały kraj Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek jest doskonale znany nam wszystkim społecznik, Piotr Mankiewicz. Autorami anegdot i wspomnień są także wierni fani witryny, Janusz Dobrzelewski i Franciszek Mazur. Z góry proszę o wybaczenie, jeśli kogoś pominąłem.

 

Przedstawione tableau stanowi część projektu zatytułowanego „Jubileuszowy Kalendarz Energetyka-Elektronika 2018”, na którego zawartość składać się będzie 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze propozycje i zainteresowanie!

 

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

 

Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment