foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Kontynuując cykl artykułów poświęcony urokowi dawnych tableau, przechodzimy do przyszłych jubilatów, czyli klas, które swoje okrągłe rocznice obchodzić będą w roku przyszłym. Na początek klasa Vb rocznik 1973.

 

Tableau niewiadomego autorstwa, za to z szeroką gamą rysunków i symboli. Jego rewitalizacja dokonała się w zasadzie przez przypadek. Przeglądając zachowane w naszych archiwach reprodukcje, natknąłem się na mocno pokiereszowany i częściowo podarty dokument i uznałem, że tak tego nie można zostawić.

 

Jako się rzekło, obraz przedstawia maturzystów A.D. 1973. Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że rok ów był dla naszej szkoły pod paroma względami rokiem przełomowym – nasze Technikum z Energetycznego zostało przemianowane na Elektroniczne, a Bronisław Wieruszewski po raz ostatni pojawił się na tableau w roli urzędującego dyrektora.

Trójpodział na dyrekcję, grono pedagogiczne i absolwentów z wychowawcą jest tu szczególnie widoczny – każda z tych grup obwiedziona jest osobną ramką. Zwracają uwagę stylizowane napisy, z których bogactwem ornamentyki oraz oryginalnym inicjałem wyróżnia się napis „Absolwenci”.

 

Po lewej stronie widnieje fragment słupa elektroenergetycznego, symbolizujący zasilanie wyobrażonej poniżej hali produkcyjnej z pokaźnych rozmiarów silnikiem elektrycznym. W nawiązaniu do specjalności absolwentów (miernictwo elektryczne i elektroniczne), po prawej stronie tableau znajduje się – jak się wydaje – najnowszy (na owe czasy) specjalistyczny stół pomiarowy, wyposażony w szereg najróżniejszych przycisków, regulatorów, pokręteł, mierników, a nawet wyświetlacz elektroniczny.

 

 Wreszcie w lewym dolnym rogu nawiązanie do tzw. „małej ojczyzny” – stylizowany herb miasta i tarcza szkolna, choć nie tak wypieszczone, jak zwykł to czynić mistrz Papiorek. Przy tej okazji trzeba podkreślić, że cały dokument wykazuje wyraźne podobieństwo do prezentowanego wcześniej tableau klas z roku 1957 (herb miasta, hala produkcyjna, motyw zielonych liści).

 

 A tak wygląda efekt końcowy:

 

Przedstawione tableau stanowi część projektu zatytułowanego „Jubileuszowy Kalendarz Energetyka-Elektronika 2018”, na którego zawartość składać się będzie 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze propozycje i zainteresowanie!

 

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

 

Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment