• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Zamawianie biuletynu

Bieżące wiadomości

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
     Tekst i zdjecia: Wiesław Lipka   lipka_wieslaw_2.jpg    
Absolwent z roku: 5b 1970   
Typ ukończonej szkoły: Technikum Energetyczne    
Inne: Emeryt, autor licznych artykułów na witrynie   
Wieże wodne - nieodłączny element krajobrazu śląskiego. Z założenia jest to budowla zawierająca w sobie zbiornik wodny, który służy do zabezpieczenia stałego ciśnienia wody. 
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_bytom_dzis_wieza_wodna_wieza_00.jpg Zbiorniki umieszczane były  powyżej budynków i na zasadzie naczyń połączonych pokrywały chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Z reguły wieże wodne (wieża ciśnień, zbiornik wieżowy) stały w najwyższych punktach terenu, a zbiornik umieszczony był na szczycie wieży. Wieża zasilana była w wodę z sieci miejskiej za pomocą pompy wodnej. Zakłady pracy też miały swoje wieże wodne, np. każda stacja kolejowa miała ją do zasilania parowozów w wodę. Taką wieżę miała też KWK „Szombierki”. Z dostępnych mi źródeł wynika, że wieżę tę wybudowano w 1915 roku  przez firmę Schikora  i Gerdes: Karf O/S. Całkowity ciężar wieży wynosił  52300 kg, a  koszt  budowy 21500,00 marek. Zbiornik zawierał 200 kubików wody..

Rozpatrywana była też propozycja wieży (rys. nr 2), ale miała tylko 100 kubików wody w zbiorniku, prawdopodobnie dlatego projekt nie został zrealizowany. Postęp technologiczny wymusił na właścicielach kopalni  zainstalowanie nowej wieży o  zwiększonej  pojemności zbiornika (rys. nr 3) . Ta wieża, wybudowana w 1930 r. przez firmę O/S Bamag – Mequin  A-G  Gleiwitz istniała do końca 1997 r.

 

Parametry:

Ciężar: kula                              –  18500 kg, kołnierz                                    –  15000 kg,

podest niższy                           –    2000 kg,

podest wyższy                         –    1500 kg,

rusztowanie (konstrukcja)       -    40000 kg.

 

Wieża obliczona była na siłę wiatru o nacisku 150 kg/m² (rys. nr 4).

Kula zawierała                             200 kubików wody,

kołnierz                                       108 kubików,

wysokość wieży -     nieco ponad 31m.

 

 

Kiedy losy kopalni były już przesądzone, to postanowiono wieżę wodną zlikwidować. Dokonano tego przy pomocy spawaczy, którzy odcięli nogi u podstawy tuż przy fundamencie. Potem połączono wieże z parowozem (parowozami) – nie jestem pewny czy  wieżę ciągnął  jeden parowóz  czy dwa –  za pomocą lin i kiedy parowozy ruszyły…. wieża runęła i przeszła do historii. Filmik, który możesz zobaczyć TUTAJ, dołączony do publikacji dobrze to pokazuje. Wieża była tak charakterystyczna, że wraz z wieżą szybu "Krystyna" stanowiła motyw do okolicznościowych kartek, które przez dyrekcję były  wysyłane  pracownikom  kopalni i zaprzyjaźnionych zakładów (rys. nr 5).   

Wieża wodna - zdj. Wiesław Lipka Wieża wodna - zdj. Wiesław Lipka Wieża wodna - zdj. Wiesław Lipka
Wieża wodna - zdj. Wiesław Lipka Wieża wodna - zdj. Wiesław Lipka Wieża wodna - zdj. Wiesław Lipka
   
Kopalnia już nie istnieje. Do niedawna  istniał pomnik Czynu Górniczego, świadczący  jeszcze o tradycji tego miejsca. (rys.nr 6). Dzisiaj  tego pomnika już nie ma. Jak wszystko co związane z  górnictwem  zostaje zniszczone i zrównane z ziemią. Czy to nie szkoda…. to przecież  historia tego regionu, dla nas jeszcze żywa. Filmik został nam przekazany przez p. Ryszarda Karczewskiego-byłego pracownika KWK. Szombierki. Dziękujemy.   
[sierpien 2006] 

Komentarze obsługiwane przez CComment