foto1
Krajobrazy Polski
foto1
Krajobrazy Polski
foto1
Krajobrazy Polski
foto1
Krajobrazy Polski
foto1
Krajobrazy Polski
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

01Chiny z obszarem 9,5 mln km² są tak duże, jak cała Europa do Uralu. Odległość pomiędzy zachodnią a wschodnią granicą wynosi 4200 km, a pomiędzy północną a południową 6400 km. Chiny z ludnością ok. 1,4 mld, są po Indiach (najprawdopodobniej Indie dzierżą teraz prymat), najludniejszym krajem świata. Administracyjnie Chiny dzielą się na 22 prowincje, 5 autonomicznych regionów i 4 ponad 20-milionowe miasta, w tym Pekin i Szanghaj, pod bezpośrednim zarządem władz centralnych.

Pierwsze królestwa chińskie, często skłócone z sobą, powstały ok. 1600 roku p.n.e.
Erę tzw. Skłóconych Królestw zakończył Qin Shi, który podbił je i w roku 221 p.n.e. ogłosił się cesarzem. Pod jego władzą przeprowadzono w Chinach szereg reform. Ujednolicił on w całym państwie pieniądz, wagę i jednostki długości. To on zlecił budowę, na całej szerokości państwa linii obronnej tzw. Wielkiego Muru o długości ok. 6 tys.km (niektórzy mówią 8 tys. km). Budowa pochłonęła setki tysięcy ofiar, niemniej można dziś jeszcze podziwiać ówczesną organizację prac, które odbywały się jednocześnie na całej długości muru. W całej swej historii mur tylko dwa razy był przekroczony: raz przez Mongołów w XIII wieku, drugi raz przez Mandżurów w XVII wieku.
Podróż po Chinach rozpoczęliśmy z żoną od Głowy Smoka, tj. początku Wielkiego Muru, którego pierwszy bastion nurza się w falach Pacyfiku.

02 
Wieża strażnicza Głowy Smoka

03Głowa Smoka

Głowa Smoka była chyba najsłabszym odcinkiem Wielkiego Muru, gdyż w roku 1279 Kublaj Chan, wnuk Dżyngis Chana, zaatakował Chiny od strony morza, pokonał stacjonujący tam 10-tysięczny garnizon i pomaszerował na Bajning (Pekin). Tam ogłosił się cesarzem.
Mongolscy cesarze (dynastia Yuan) rządzili Chinami do roku 1370.

04Mur z budynkiem dowództwa odcinka

05

06Brama Wjazdowa dla karawan kupieckich i cesarski urząd celny

07
 Marmurowa płyta z reliefem przedstawiającym historię Wielkiego Muru


08
09
10 
Z odnogami łączna długość Muru może rzeczywiście wynosić 8 tys. km 

11
Trzeba też mieć dobre kolana, by tak chodzić w górę i na dół po tym murze.

12
Czasem spotkać można też Chińczyków

13 
Miejscami schody są bardzo wysokie

14 
Końca tego Muru nie widać

15 
 Odpoczynek - w nadziei, że za następnym wzniesieniem będzie już zejście z tego Wielkiego Muru


CDN

 

Komentarze obsługiwane przez CComment