foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Siódma odsłona prezentowanego cyklu kolorowych tableau sprzed lat poświęcona jest wizytówce klasy Va rocznik 1973 o specjalności elektroenergetyka.

 

Jak już to zostało powiedziane, rok 1973 zapisał się w sposób szczególny w historii naszej szkoły, ale nie tylko. Nasz „Energetyk” przedzierzgnął się bowiem w „Elektronika”, a z wszystkich rodzajów szkół funkcjonujących dotychczas przy Katowickiej 35 utworzono Zespół Szkół Zawodowych Nr 1. Nastąpiła także zmiana u steru: dotychczasowy dyrektor - Bronisław Wieruszewski odszedł na emeryturę, a jego miejsce zajął Ireneusz Warzecha. W kraju natomiast, w związku z 500-leciem urodzin Mikołaja Kopernika oraz z II Kongresem Nauki Polskiej, rok ów ogłoszono Rokiem Nauki Polskiej.

 

Wszystkie te fakty znalazły odzwierciedlenie w tableau klasy Va rocznik 1973 – kolejnym w przedstawianym cyklu rewitalizowanych wizytówek absolwentów naszej szkoły. Nie udało się dociec, kto był autorem owego dokumentu, ale za to w przywracaniu mu dawnego blasku brało udział prześwietne konsylium złożone z członków maturalnego gremium sprzed prawie 45 lat, pod przewodnictwem zasłużonego współpracownika Naszej Witryny, Piotra Zająca.

Udział ów polegał na konstruktywnej debacie nad gamą kolorystyczną i szczegółami rzeczonego obrazu. Ponieważ głosy były podzielone, o ostatecznym jego kształcie zadecydowało demokratyczne (międzynarodowe) głosowanie, w którym prócz Piotra wzięli udział: H. Celej, M. Czernikarz, A. Gomoliński, T. Gruszka, Cz. Pawełczyk, R. Przybysz i J. Wiśniowski.

 

 

 

Prezentowane tableau należy do oszczędnych w formie. Głównym jego walorem artystycznym jest stylizowany portret naszej Patronki, Marii Skłodowskiej-Curie, którego obecność w Roku Nauki Polskiej jest bardziej niż uzasadniona.

Z innych ciekawostek wart wzmianki jest debiut w roli wychowawcy (u boku doświadczonej prof. Szymik) wschodzącej gwiazdy „Elektronika”, późniejszego jego wicedyrektora, Andrzeja Liziniewicza, a także pojawienie się wśród grona pedagogicznego Marii Malki (prywatnie siostry jednego z absolwentów, Janusza Słowińskiego, późniejszego uczestnika dalekomorskich wypraw jachtowych).

 

 Tak prezentuje się finalny efekt prac nad przedstawianym tableau.

 

 

Przedstawione tableau stanowi część projektu zatytułowanego „Jubileuszowy Kalendarz Energetyka-Elektronika 2018”, na którego zawartość składać się będzie 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze propozycje i zainteresowanie!

 

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

 

Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment