foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

 Pora na przedstawienie wybranych tableau spośród klas rocznika 1967, który w roku bieżącym świętuje 50-lecie złożenia egzaminu dojrzałości. Na początek klasa Vd, o specjalności elektroenergetyka.

 

Jednym z reprezentantów tegorocznych złotych jubilatów jest klasa Vd. Autorem tableau jest pani Anna Gawdzik, naonczas właścicielka renomowanego i bodaj najbardziej wziętego zakładu fotograficznego w Bytomiu – „foto-hanka”. Stało się tak zapewne dlatego, że jednym z absolwentów był jej syn, Tomasz.

 

Tableau klasy Vd w wersji czarno-białej

 

 

Całość charakteryzuje się dyskretną elegancją. Na uwagę w pierwszym rzędzie zasługuje oryginalny krój czcionki napisów. Pozostając przy tym elemencie – swoistą osobliwością dokumentu jest fakt „zgubienia” litery „F” w słowach „Grono profesorskie”, co jednak w niczym nie odbiera urody obrazowi.

Główne akcenty dekoracyjne skupiają się w pionowym pasie po lewej stronie. W jego górnej części znajduje się zdjęcie budynku szkoły od strony ul. Katowickiej, pośrodku -  przeniesione ze szkolnej tarczy - ówczesne logo technikum ze słynnym „piorunkiem”, wreszcie na dole - czarno-biała sowa (ptak bogini Ateny, symbol wiedzy, mądrości i erudycji) nad otwartą księgą.

 

 

 

 

Klasa miała dwoje wychowawców – rzecz bynajmniej w naszej szkole nierzadka. Szczególnym jednak zbiegiem okoliczności obydwoje – i Teresa Pawela, i Jarosław Ilnicki - debiutowali w tej roli (w każdym razie na szkolnym tableau widnieją po raz pierwszy).

Wśród absolwentów pierwszy z lewej w pierwszym rzędzie to Roman Pieczyk, animator spotkań klasowych, autor wspomnień, publikowanych na łamach naszej witryny, a także… autor wiersza, w którym łączy niedawny jubileusz 75-lecia Krystiana Czernego ze swym pięćdziesięcioleciem matury:

 

Wcale mnie Krystian o wierszyk nie prosił,

Lecz gdym zobaczył ten Krzysztofa pean,

Który na Naszej Witrynie ogłosił,

To i mój długopis ruszył nagle w tan.

Wiwat Krystian Czerny! - wołam gromko ja.

Gdym zaczynał nauki, on już w BUDZIE był.

Medal dla Krystiana! - cały jestem za.

Z grona był najmłodszy, ale BUDĄ żył.

Dzisiaj jest opoką, jak dębowy stół.

Zawsze młodzież kochał, taki jest już ON.

Od mojej matury uszło wieku pół.

Niech Twe serce bije Krystianie jak dzwon.

Drogi Jubilacie, życzymy sto lat!

Teresa Pawela niech Ci wzorem jest,

Niech Cię dalej cieszy i ciekawi świat.

Czasem zamiast słowa, musi starczyć gest.

Niech Basia Sochacka, inspiruje Cię,

Przeciwności losu niech wzbudzają złość

Jak Ci coś nie idzie, nie denerwuj się,

Życie dostatecznie potrafi dać w kość.

 

Ponieważ – jak autor sam zaznacza – inspiracją powyższego był mój pean, czyli „75 Krystiana Czernego”, więc wypadało na to odpowiedzieć:

 

50 lat Vd 1967

Roman nie prosił mnie o wiersz wcale,

Jak również nikt z jego klasy, ale -

Okazję przednią przez los mam daną,

By jednak skreślić mowę wiązaną.

Spieszę wyjaśnić od razu, czemu;

Lat bowiem równo pięćdziesiąt temu,

Nim opuścili technikum mury,

Romek i spółka szli do matury.

Chociaż ich jestem młodszym kolegą,

Nikt z nich mnie nie zna, a to dlatego,

Że swe dorosłe tyczyli drogi,

Nim przekroczyłem tej szkoły progi.

Ja za to znam ich wszystkich - z tej racji,

Żem wpadł na pomysł, by renowacji

Poddać ich tableau, co choć wspaniałe,

Jest podniszczone i czarno-białe.

I oto w żmudnej pracy efekcie,

I po retuszu oraz korekcie,

Dziś prezentuję Vd klasie,

Jak wyglądali w pełnej swej krasie.

Zanim kolejne lata Wam miną,

Życzę, by było dobrą przyczyną

Wspomnień i wzruszeń, być może wielu,

Niechaj uświetnia Wasz Jubileusz.

W górę więc serca, niech szampan strzela,

Niech Was wciąż łączy Pani Pawela,

Co z tableau patrzy swym ciepłym okiem

Tudzież zachwyca figlarnym lokiem.

Życzę radości, wielu emocji,

I pójścia w ślad klas Pierwszej Promocji,

Które w tym roku – wyczyn niemały!

Swej sześćdziesiątki już doczekały.

 

 

Kolejne jubileuszowe tableau w wersji barwnej. Ponieważ oryginał nie zachował się, tym razem w ustaleniu gamy kolorystycznej pomogły mi moje własne wspomnienia z lat szkolnych.

 

Przedstawione tableau stanowi część projektu zatytułowanego „Jubileuszowy Kalendarz Energetyka-Elektronika 2018”, na którego zawartość składać się będzie 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze propozycje i zainteresowanie!

 

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

 

Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment