• Monika Raczyńska

  • Julian Szmit

  • Marian Sroczyński

  • Antoni Piotrowski

  • Teresa Pawela

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Znajdź na naszej witrynie

Gościmy

Odwiedza nas 208 gości oraz 0 użytkowników.

Facebook

 

Kolejny rok szkolny dobiega końca i kolejne roczniki świętują swoje jubileusze. 50-lecie matury obchodzi rocznik 1968 i z tej okazji w cyklu ukazującym piękno dawnych szkolnych tableau prezentuję wizytówkę klasy Va – wydział elektromechaniczny.

Autorem dzieła jest maestro Maksymilian Papiorek i to w zasadzie wystarczy jako rekomendacja. Obraz jest jak zwykle dopieszczony, z charakterystycznymi dla „Maksia” wartościami i akcentami, do których bez wątpienia należy zaliczyć symbolikę i liternictwo.

 

W górnej części tableau prezentuje się nazwa szkoły, a w niej uwagę szczególną zwraca quasineonowy stylizowany napis „Energetyczne”, a poniżej pięknie wysztychowane nazwisko patronki.

  

Poniżej - szereg różnokolorowych przebiegów prądowych sinusoidalnie zmiennych zaznacza specjalność klasy, podobnie zresztą jak usytuowany pionowo po lewej schemat. Notabene rysunek ów jest wielce osobliwy: zawiera schemat elektryczny na tle układu mechanicznego, którego najjaśniejsza część jako żywo przypomina… prawidła do butów.

Po prawej stronie tableau skromny, ale piękny akcent szkolno-patriotyczny – emblemat naszej szkoły (co ciekawe – z charakterystycznym piorunkiem o grocie skierowanym ku górze) obwiedziony stylizowanymi kształtami tarczy w kolorach narodowych.

  
Wszystko razem, uzupełnione stosownymi datami rocznymi i ulubionym motywem autora – równoległymi liniami, przypominającymi słynny lampas Adidasa – tworzy wielce wysmakowaną całość, która przedstawia się tak:
Na uwagę zasługuje, prócz kolejnego duetu wychowawców (tym razem W. Szymik – L. Gładysz), zdjęcie młodej nauczycielki matematyki, Moniki Raczyńskiej, która właśnie debiutowała w tej roli w naszej szkole.

Przedstawione tableau stanowi zaczątek nowej edycji Kalendarza Energetyka-Elektronika”, na którego zawartość złoży się się kolejnych 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze zainteresowanie!

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

Krzysztof Woźniak Va 1975
Powered by Bullraider.com