foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

min 1W czwartek (27 maja 2021 roku) oddano oficjalnie do eksploatacji Nordlink, jeden z najdłuższych na świecie podmorskich kabli energetycznych między Niemcami a Norwegią. 3,6 miliona gospodarstw domowych otrzyma energię elektryczną neutralną dla klimatu.


nord map
NordLink – to jest interkonektor między systemami elektroenergetycznymi Niemiec i Norwegii.

Jest to linia przesyłowa prądu stałego o długości 623 km między miejscowościami Wilster (RFN) a Tonstad (Norwegia). W obu znajdują się stacje konwertorowe, w których odbywa się przekształcenie prądu stałego w zmienny lub odwrotnie, dzięki czemu energia może płynąć w obu kierunkach w zależności od potrzeb.

nord4
Moc połączenia wynosi 1400 MW i jest porównywalna z mocą znajdującej się niedaleko Wilster elektrowni jądrowej Brokdorf, która zostanie wygaszona z końcem 2021 r.

nord3
Dzięki bezpośredniemu połączeniu Norwegia będzie pełnić rolę magazynu energii pochodzącej z farm wiatrowych, które ze względu na dogodne warunki atmosferyczne dominują na północy RFN.K

Koncepcja ta zakłada, że podczas silnego wiatru, skutkującego nadwyżkami energii, Niemcy będą wysyłać ją do Norwegii, gdzie miałaby być magazynowana w tamtejszych elektrowniach wodnych, a przy niedoborze wiatru – będą sprowadzać ją z powrotem.
                   nord2
W ten sposób NordLink ma przyczyniać się z jednej strony do podniesienia stabilności systemu elektroenergetycznego, a z drugiej – do zmniejszania stopnia emisyjności energii zużywanej w Niemczech.

Podczas budowy i układania podziemnego kabla energetycznego operator systemu przesyłowego TenneT starał się maksymalnie zminimalizować wpływ na ludzi, rolnictwo, środowisko i przyrodę. Przestrzegane były surowe wymagania dotyczące ochrony gleby i przyrody. Film przedstawia układanie kabla wysokiego napięcia prądu stałego firmy NordLink (1400 MW, 525 kV, kabel impregnowany masowo, bipolarny). NordLink, „zielony kabel”, to połączenie energetyczne służące wymianie norweskiej energii wodnej z niemiecką energią wiatrową. W kategoriach matematycznych NordLink może zaopatrywać w energię odnawialną 3,6 miliona gospodarstw domowych.

Interkonektor o długości 623 km ma moc 1400 megawatów (±500 kilowoltów) i umożliwi wymianę energii odnawialnej: energii wodnej z Norwegii i energii wiatrowej z Niemiec. Jednocześnie NordLink przyczynia się do bezpieczeństwa dostaw w obu krajach oraz przyczynia się do obniżenia emisji CO2 i osiągnięcia celów klimatycznych.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment