foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

mini 1"Das Blaue Land" - opisuje podgórze Alp w Górnej Bawarii wokół jeziora Staffelsee. Pasma górskie Wetterstein, w tym Zugspitze, Alpy Ammergau, Góry Ester i Góry Kochel tworzą bajeczną scenerię. Błękitna Kraina to obowiązkowa pozycja dla miłośników przyrody i miłośników sztuki.
Kolorem niebieskim - opisujemy wodę, niebo, a także odległość jako błękitną przestrzeń. Dla wielu ludzi niebieski oznacza tęsknotę, nieskończoność, głębię lub prawdę. A niebieski to także ulubiony mój kolor - od dzieciństwa, z powodu dozgonnej miłości do klubu szczycącego się nazwą "NIEBIESCY".
Tak, to ojciec trzymając mnie, brzdąca za rękę, jeździł ze mną na mecze naszej ukochanej drużyny piłkarskiej --"Ruchu Chorzów".

 mini 2Niebieski był także ulubionym kolorem Franza Marca (1880-1916). Ekspresjonistyczny malarz i rysownik mieszkał w Ried, niedaleko Benediktbeuren (niedaleko Kochel am See). Termin Das Blaue Land (Niebieska Kraina) pochodzi od Franza Marca: Marc odniósł go do zmieniającego się w swych odcieniach niebieskawego koloru i dobrego nastroju, zwłaszcza rano i wieczorem, szczególnie jesienią, na obszarze między Murnau am Staffelsee i Kochel. To grupa artystów zwąca się "Blaue Reiter" skupiona wokół Franza Marca i Wassily'ego Kandinsky'ego ma związek z terminem "Das Blaue Land", ponieważ według Marca nazwa ta powstała „przy stoliku kawowym w altanie w Sindelsdorfie”. Jeden z moich tygodniowych, licznych wypadów w Niemczech w różne regiony kraju, to właśnie wycieczka do tej ciekawej krainy. Byłem przecież we wszystkich polskich górach, ale w Alpach będę po raz pierwszy.

st 8

Wsiadając w tą wrześniową niedzielę do auta i wiedząc, że mam przed sobą 7 h 28 min (706,4 km) über A3 und A8 - tak wskazywała nawigacja - byłem  naładowany pozytywną energią. W końcu poznam Alpy i ich przedgórze. Wybrałem niedzielę, bo łatwiej podróżować w tym dniu, jednak korków na autostradach i tak się nie ustrzegłem, szczególnie na południu Niemiec. Gdy tylko wjechałem w naprawdę malownicze i sielankowe tereny wiejskie u podnóża Alp, wiedziałem, że mój wybór - to strzał w dziesiątkę! Pomimo zmiennej pogody tego tygodnia byłem naprawdę usatysfakcjonowany tą wycieczką - wybiegając myślami w przyszłość.

 st 4

Na miejscu, czyli w bajkowo pięknej wsi Seehausen am Staffelsee, w domu bezpośrednio nad jeziorem, czekali na nas gospodarze witając kołaczem, ubrani w regionalne stroje.

st 1

 st 3st 2

Wokół Staffelsee, Riegsee i Froschhauser See zobaczysz malownicze tereny. Ponadto w niedalekim Murnauer Moos można znaleźć największy mech alpejski w Europie Środkowej. Ten niezwykły krajobraz u podnóża Alp zachęca do pieszych wędrówek. Spacerując po rozległym mchu poczujesz się swobodnie, możesz zobaczyć Alpy Ammergau, góry Wetterstein i Ester, a jednocześnie wszystko otoczone jest ochroną.

st 13st 12

Łódź miałem przypisaną do kwatery, a reszta to po prostu zabudowania wioski.

Po Błękitnej Krainie można wędrować wzdłuż 110 km oznakowanych szlaków, jeździć rowerem po 220 km oznakowanych szlaków i aktywnie doświadczać na wiele innych sposobów. Warto odwiedzić wszystkie miejsca w regionie, zwłaszcza Murnau. Małe miasteczka są nadal częściowo wiejskie, a tradycje i zwyczaje są tu pielęgnowane, takie jak Leonhardifahrt czy procesja nad jeziorem w Boże Ciało.

 

st 10st 11

Uroczy sklep spożywczy gdzie kupowałem żymły i inne budynki wioski.

A gdy w miejscu zakwaterowania poszedłem do sklepu spożywczego, to myślałem, że jestem w powojennych Łagiewnikach. Tak, ten sklep przypominał mi ten z dzieciństwa. Zaś waga wskazówkowa na ladzie, to identyczna siostra tej z dzieciństwa. Jak starszej ekspedientce powiedziałem, że chcę kupić bułki (niem. Brödchen) - ekspedientka mówi - że ma świeże Semmeln. Przecież za dziecka na bułki mówiłem "żymły".

W Murnau zobaczyłem malownicze miasteczko, pięknie położone. To miasteczko oddalone jest o 2 km od wioski, w której mieszkałem.

 st 17st 16
st 18

st 20st 19

Zugspitze 2962 m n.p.m. to najwyższy szczyt Wettersteingebirge i jednocześnie najwyższa góra Niemiec, którą dzielą z Austrią. Tam jedziemy.

st 21

Masyw Zugspitz znajduje się na południowy zachód od Garmisch-Partenkirchen w Bawarii i na północy Tyrolu. Przez jej zachodni szczyt przebiega granica między Niemcami a Austrią. Na południe od tej góry znajduje się Zugspitzplatt, płaskowyż krasowy z licznymi jaskiniami. Trzy z pięciu bawarskich lodowców znajdują się na zboczach Zugspitze.

st 22

Pierwszego imiennego wejścia na Zugspitze dokonano w 1820 r. Dziś na szczyt prowadzą trzy normalne drogi: z północnego wschodu z Höllental, z południowego wschodu z Reintal i z zachodu przez austriacki Schneekar. Jedna z najbardziej znanych tras grzbietowych w Alpach Wschodnich, Grzbiet Jubileuszowy, prowadzi na Zugspitze.

st 23

Na samym szczycie moja "druga połowa" stara się zapamiętać kolejność szczytów pasma górskiego.

Góra jest teraz dostępna za pomocą trzech kolejek górskich - tyrolskiej Zugspitzbahn, bawarskiej Zugspitzbahn i Zugspitze. Zimą kilka wyciągów narciarskich obsługuje również teren narciarski na Zugspitzplatt. Kolejki linowe Tiroler Zugspitzbahn i Zugspitze to kolejki linowe. Bawarska Zugspitzbahn to kolejka zębata, która jeździ po szynach i w tunelach do Zugspitzplatt, kilkaset metrów poniżej Zugspitze, skąd kolejna kolejka linowa prowadzi na Zugspitze.

st 25

Zugspitze wznosi się jedenaście kilometrów na południowy zachód od Garmisch-Partenkirchen i prawie sześć kilometrów na wschód od Ehrwald. Przez szczyt zachodni przebiega granica między Niemcami a Austrią. Oznacza to, że masyw Zugspitze należy do niemieckiego landu Bawaria i austriackiego landu Tyrol.

st 26

Kolejka linowa Eibsee ustanawia trzy rekordy świata, a mianowicie: największą całkowitą różnicę wysokości - 2000 m; ma również największą kolumnę konstrukcji stalowej i najdłuższą wolną rozpiętość.
Wybrałem tą ostatnią, by za 9 minut być na szczycie. Kolejka zabiera do swego wnętrza 120 osób.

 st 27

st 5

Obiekt, którego styl architektoniczny nawiązuje do zamku Neuschwanstein (na fotografii) w Bawarii, znajduje się w centralnym miejscu parku tematycznego „Magic Kingdom”, który jest częścią Walt Disney World, niedaleko Orlando. Ten park rozrywki na Florydzie jest najczęściej odwiedzanym parkiem rozrywki na świecie.

Tak - z tego zamku Disney "ściągał" architekturę.

Oczywiście na zamku byliśmy...

 

st 14st 15

 ... Monachium też zwiedziliśmy.

Piękna wycieczka!

Komentarze obsługiwane przez CComment