foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

mini

 
Stambuł, 14 milionowe miasto, położony nad cieśniną Bosfor i morzem Marmara. Zachodnia część miasta znajduje się w Europie, wschodnia natomiast w Azji. Ale ja znam "Mały Stambuł" w środku Europy. Dzięki wizycie Angeli Merkel latem 2015 roku Duisburg-Marxloh stał się znany w całym kraju. Dzielnica na północy Duisburga jest uważana za obszar problemowy, niektóre ulice są „obszarem zakazanym”. Marxloh jest przytulone do dwóch dużych zakładów: huty Thyssenkrupp na zachodzie i zakładu Grillo na południu. Rzeczywiście, to nie jest przyjemne otoczenie. Na szczęście nie ma tam ciemnych zaułków czy odrapanych kamienic. 

marx 1Istambuł

No-Go-Area - dzielnica, w której wielokrotnie dochodzi do gwałtownych starć i gdzie bezpieczeństwo publiczne nie jest zagwarantowane, „dzielnica jest uważana przez patrole policyjne za obszar objęty zakazem wstępu”.

marx 2W poniedziałek Zielonych Świątek, Duisburg rozpoczął bezterminowe szczepienia koronowe w hotspotie Marxloh. Przed miejscem szczepień w meczecie ludzie ustawiali się w kolejkach wcześnie rano.

marx 3

Duisburg - Pierwsze specjalne szczepienia szczepionką firmy Johnson & Johnson rozpoczęły się w Duisburgu Marxloh. Dzielnica jest uważana za gorący punkt korony w Zagłębiu Ruhry. Aby móc jak najłatwiej zaszczepić jak najwięcej osób, mieszkańcy mogą odebrać szczepienie bez umawiania się na wizytę. Identyfikator jest wystarczający. Specjalna akcja szczepień przeciwko koronawirusowi trwa dwa dni, 24 i 25 maja. I już o czwartej nad ranem pierwszego dnia, według raportu niemieckiej agencji prasowej, przed meczetem Merkez w Duisburgu Marxloh mieli pojawić się pierwsi chętni na szczepienia. Z wełnianymi kocami i składanymi krzesłami najwyraźniej czekali godzinami na rozpoczęcie specjalnej kampanii szczepień w dzielnicy o 9.15 rano.


marx 16Meczet - Duisburg Marxloh

Łącznie 76 proc. mieszkańców tej dzielnicy to osoby pochodzenia imigracyjnego: osoby o tureckich korzeniach, imigranci z Rumunii i Bułgarii czy migranci z Syrii i Polski mieszkający w sąsiedztwie na bardzo małej powierzchni. Ponieważ gęstość zaludnienia w Marxloh jest wysoka i wynosi 2789 osób na kilometr kwadratowy, informacje o szczepieniu koronowym były podawane w kilku językach.
O ofercie szczepień mieszkańcy zostali poinformowani w wielojęzycznych ulotkach, za pośrednictwem szkół i stowarzyszeń. Według relacji telewizyjnych lekarze różnych narodowości byli rozmieszczeni na miejscu w celu prowadzenia prac edukacyjnych. Ponadto tłumacze pomagają tłumaczyć pytania i pomagają w pracy edukacyjnej. I oczywiście wysiłek był owocny: parcie do mobilnego centrum szczepień jest oszałamiające - mimo że wszystkie terminy szczepień w Duisburgu niedawno były niewykorzystane.

marx 4

W Marxloh do szczepień zaprzęgnięto istniejące centrum testów koronowych w meczecie Merkez przy Warbruckstrasse . Wszyscy mieszkańcy sąsiednich dzielnic są zaszczepieni - zgodnie z prawem i bez pytań, oraz administracja miejska. Mały Istambuł należy do dzielnic miasta Duisburg o największej zapadalności epidemiologicznej: podczas gdy w całym Duisburgu zachorowalność osiągnęła wówczas 66 (stan z połowy maja), w dzielnicy Marxloh zapadalność wynosiła 124 zakażeń na 100 000 w ciągu tygodnia. Mieszkańcy zostali zaszczepieni preparatem firmy Johnson & Johnson. W przeciwieństwie do szczepionek firm Biontech / Pfizer czy Astrazeneca szczepionką amerykańskiego producenta leku wystarczy zaszczepić tylko raz. Nie tak skutecznie jak innymi szczepionkami, gdzie podaje się dwie dawki, by szczepionki osiągnęły pełny efekt, ale tak jest pewniej. Wraz z imigracją muzułmanów do Europy od lat pięćdziesiątych XX wieku, w wielu krajach europejskich pojawiły się duże mniejszości muzułmańskie, tak że ponownie pojawia się kwestia wspólnej tożsamości, jako podstawy udanej integracji.
Ale Muzułmanie przybyli do Europy dużo wcześniej niosąc z sobą swą kulturę, z której czerpali Europejczycy.

marx 5
Katedra La Seu w Palma de Mallorca

Bo przecież islam był także pionierem tworzenia europejskiej kultury. Po wyzwoleniu od Maurów, król Jaume I rozpoczął budowę katedry majorkańskiej na fundamentach meczetu islamskiego, a którego kamień węgielny położono w 1230 roku. Teren ten służy jako mauzoleum rodziny królewskiej Majorki; Jaume II i III. Oni są tu pochowani. Budowę nawy katedry zakończono w 1587 roku, główny portal poświęcono w 1601 roku. Prace przy głównej fasadzie rozpoczęto w 1852 roku i zakończono dopiero na początku XX wieku.
Tak - katedra w Palmie zbudowana na fundamentach meczetu, jako jedyna w Europie "patrzy" na Mekkę, jak wszystkie muzułmańskie meczety. Marxloh słynie z wysokiego odsetka ludności tureckiej. Prowadzi to wciąż do napięć i kontrowersyjnych sporów. Ale wiele opiera się również na braku informacji, nieufności i strachu. Aby temu przeciwdziałać, od pewnego czasu organizowane są wycieczki z przewodnikiem po tej dzielnicy, w różnych aspektach. Jednocześnie stanowią wprowadzenie do historii i rozwoju miasta i mogą zainteresować turystów z Zagłębia Ruhry.

marx 6marx 7

Ale Marxloh jest wyjątkowy: jest tu „mila mody ślubnej”. Czy kiedykolwiek o tym słyszałeś? Marxloh jest, by tak rzec, Eldorado we wszystkim, co dotyczy ślubów. Na głównej ulicy - Weseler Straße - i w niektórych bocznych uliczkach, jeden sklep ślubny podąża za drugim. Są też fotografowie, jubilerzy, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, ... Każdy, kto planuje wspaniały ślub, znajdzie tu to, czego szuka, w jednym miejscu - od garnituru po cukierkową laskę. Do Marxloh przyjeżdżają potencjalni narzeczeni z całych Niemiec i innych krajów europejskich. Widać to również na tablicach rejestracyjnych zaparkowanych pojazdów - bardzo niewiele ma na tablicy rejestracyjnej „DU”.

marx 18

marx 8marx 9

Ukoronowaniem zakupów przyjezdnych jest deser: Künefe, które jest tu (jedynie) świeżo przygotowywana na oczach gości. Nigdy wcześniej nie jadłem künefe i byłem bardzo podekscytowany gdy ją kupowałem. Jest to deser z tureckich anielskich włosów z południowej Anatolii.
A inne smakołyki? Co prawda wiele tureckich specjalności już jadłem, ale te tutaj... Bardzo drobny wermiszel jest nadziewany specjalnym serem, pieczony. Przed podaniem polewane są syropem cukrowym i dekorowane śmietaną oraz posiekanymi pistacjami. Zaproponują ci również mocną turecką herbatę. Künefe jest bardzo słodkie i bardzo smaczne!, jednak podzielisz się częścią, bo słodkości wystarczy. Na pewno następnym razem gdy tam zawitam, zamówię go ponownie.

marx 11marx 11marx 14marx 12marx 13

Każdy dorosły muzułmanin powinien codziennie odbyć rytualną modlitwę, zwaną salat, co najmniej pięć razy. W większości meczetów odbywa się więc pięć spotkań modlitewnych dziennie: przed wschodem Słońca (fadżr), w południe (zuhr), po południu (asr), po zachodzie Słońca (maghrib) i wieczorem (isza). Choć uczęszczanie do meczetu nie jest obowiązkowe, to według hadisu modły w meczecie są lepsze od indywidualnych.
Wiecie - pracowałem z Turkami i widziałem jak w skrytości, w kąciku gdzieś w zakładzie pracy klękali, schylali głowy i się
modlili. Kiedyś mnie to szokowało, lecz teraz patrzę na to tak samo jak na katolika, który żegna się widząc krzyż, czy insygnia swojej wiary.
Bo świat różnorodny jest ciekawy, pełniejszy.
Gdy podchodzisz z sercem do innych, wierz mi, że oni ciebie też szanują, uważają za przyjaciela i dobrego człowieka.
Widziałem już wiele kultur, obserwowałem je, ale przede wszystkim szanowałem.
marx 15

Acha, jeszcze jedno jest charakterystyczne - ale już dla wielu rejonów Niemiec - to wszystkie deptaki typu "Dworcowa w Bytomiu". Małe sklepiki, które kiedyś były wizytówką dzielnicy czy miasta, a po powstaniu dużych marketów, które opustoszały - zagospodarowali właśnie Turcy swymi sklepikami, kawiarniami, swą kulturą.
Dlatego deptaki te dalej żyją, kwitną i tętnią życiem.
Cóż - miasta się zmieniają, kultury przenikają, ale najważniejsze, że są dalej pełne gwaru.
marx 17

Polski Kościół w Marxloh

 

Komentarze obsługiwane przez CComment