foto1
Krajobrazy Polski
foto1
Krajobrazy Polski
foto1
Krajobrazy Polski
foto1
Krajobrazy Polski
foto1
Krajobrazy Polski
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

minMoże zacznę od tego, że Akwizgran, to miasto młodości, bo studiuje tam wiele młodzieży z różnych krajów, ale to także miasto graniczne, jednocześnie graniczy z Belgią i Holandią. Miasto uzdrowiskowe na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, siedziba regionu miejskiego Akwizgran.

 

 

01
Ciekawa ta postać.

01a 01b

02

03

Katedra w Akwizgranie, bo to ona jest największym symbolem tego miasta, pierwotnie zbudowana, jako kaplica platynowa Karola Wielkiego. Kopuła katedry, charakterystyczna, została ukończona około 800 roku i przez około 400 lat była największą taką na północ od Alp.

04b 04a

Wzorem architektonicznym była bazylika San Vitale w Rawennie. Marmurowy tron Karola Wielkiego nadal stoi na piętrze ośmiokąta Akwizgranu, na którym koronowano 30 niemieckich królów w latach 936-1531.
Dodanie monumentalnej sali chóralnej z 1414 roku jest uważane za arcydzieło architektury gotyckiej, której okna mają 27 metrów wysokości i reprezentują najwyższe z tej epoki budowli, a dzięki ponad 1000 metrów kwadratowych szkła zyskały przydomek Szkło Dom w Akwizgranie. W centrum wieloboku chóru znajduje się złota kapliczka Karola Wielkiego z 1215 roku z kośćmi Karola Wielkiego, za ołtarzem słynne sanktuarium maryjne.

05a        05b

06a  06b

Liczne kaplice, które zostały dodane na przestrzeni wieków, pochodzą głównie z okresu wysokiego gotyku. W skarbcu katedry w Akwizgranie znajduje się najważniejszy skarb kościelny na północ od Alp.

Część czwarta 4b TUTAJ

Komentarze obsługiwane przez CComment