foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

minMoże zacznę od tego, że Akwizgran, to miasto młodości, bo studiuje tam wiele młodzieży z różnych krajów, ale to także miasto graniczne, jednocześnie graniczy z Belgią i Holandią. Miasto uzdrowiskowe na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, siedziba regionu miejskiego Akwizgran.

 

 

01
Ciekawa ta postać.

01a 01b

02

03

Katedra w Akwizgranie, bo to ona jest największym symbolem tego miasta, pierwotnie zbudowana, jako kaplica platynowa Karola Wielkiego. Kopuła katedry, charakterystyczna, została ukończona około 800 roku i przez około 400 lat była największą taką na północ od Alp.

04b 04a

Wzorem architektonicznym była bazylika San Vitale w Rawennie. Marmurowy tron Karola Wielkiego nadal stoi na piętrze ośmiokąta Akwizgranu, na którym koronowano 30 niemieckich królów w latach 936-1531.
Dodanie monumentalnej sali chóralnej z 1414 roku jest uważane za arcydzieło architektury gotyckiej, której okna mają 27 metrów wysokości i reprezentują najwyższe z tej epoki budowli, a dzięki ponad 1000 metrów kwadratowych szkła zyskały przydomek Szkło Dom w Akwizgranie. W centrum wieloboku chóru znajduje się złota kapliczka Karola Wielkiego z 1215 roku z kośćmi Karola Wielkiego, za ołtarzem słynne sanktuarium maryjne.

05a        05b

06a  06b

Liczne kaplice, które zostały dodane na przestrzeni wieków, pochodzą głównie z okresu wysokiego gotyku. W skarbcu katedry w Akwizgranie znajduje się najważniejszy skarb kościelny na północ od Alp.

Część czwarta 4b TUTAJ

Komentarze obsługiwane przez CComment