Jesteś tutaj: Strona Startowa
Blogi Użytkowników
Jan Jendrzej
Spotkanie po latach w Niemczech cz. 3b



W Monschau zawitaliśmy do sklepu huty szkła, gdzie zrobiliśmy sobie zdjęcie zbiorowe. Huta szkła w Monschau kontynuuje starożytne rzemiosło dmuchania, a swoje korzenie ma w Cesarstwie Rzymskim, którego techniki rzemieślnicze zachowały się do dziś. Zaś wyroby tej huty są znane i bardzo ciekawe. Sam nie oparłem się magii tych szklanych arcydzieł i do dziś zdobią moje mieszkanie.
Stare miasto Monschau notowano po raz pierwszy w kronikach z 1198 roku - to przepiękne miasto nad rzeką Rur z wieloma muzeami i atrakcjami turystycznymi.
Założycielem wytwórni cienkiego sukna w Monschau był protestancki fabrykant Arnold Schmitz, który wyemigrował pod koniec XVI wieku w związku z niepokojami religijnymi w Akwizgranie i który wyprodukował pierwsze piękne suknie w mieście. Syn protestanckiego pastora Johann Heinrich Scheibler, który przeprowadził się z Bergisches Land, doprowadził przemysł tekstylny miasta do szczytu w XVIII wieku. Wspaniały czerwony dom zbudowany przez rodzinę Scheibler około 1760 roku jest symbolem tego rozkwitu, którego podziwiamy jeszcze dziś.
Idziemy zwiedzać Monschau.
W czerwonym domu urodził się magnat, twórca przemysłu włókienniczego Łodzi. W mieście zobaczysz także manufaktury szkła i wiele ciekawych atrakcji.
Monschau (do 1918 Montjoie) − miasto w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, w regionie miejskim Akwizgran. Leży ok. 40 km na południowy wschód do Akwizgranu, na wzgórzach Eifel, na obrzeżach Parku Narodowego Eifel, nad rzeką Rur. Nazywane jest miastem sukienników. W 2010 roku populacja miasta wynosiła 12 443 osoby.
Z Monschau można się udać na zwiedzanie parku narodowego Eifel, który jest najmłodszym z parków niemieckich (założony 2004), a na jego terenie spotkasz wiele ciekawych rzeczy - łącznie z wielkim, potężnym teleskopem. On sam jest wart poświęcenia mu wielu dni na zwiedzanie. Można wyruszać na wiele tras wycieczkowych po parku i podziwiać wielkie polany dzikich żonkili, które tworzą wyjątkową atmosferę - tysiące z nich można zobaczyć wiosną.
Potem udaliśmy się do Akwizgranu (niem. Aachen) miasta uzdrowiskowego na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, siedziba regionu miejskiego Akwizgran. Leży bezpośrednio przy granicy z Belgią i Holandią.
Część czwarta 4a TUTAJ