foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Kolejny - po dłuższej przerwie - odcinek z cyklu "Piękno dawnych tableau". Jego tematem jest wizytówka klasy Va rocznik 1974 o specjalności "maszyny i aparaty elektryczne". Pod kilkoma względami i ten obraz zasługuje na szczególną uwagę z racji swej specyfiki. Ale po kolei...
Autorem grafiki jest Pan Kwiecień-senior, ojciec jednego z wyszczególnionych na niej absolwentów, Daniela. Pierwszym elementem szczególnym przybliżanego tableau jest fakt, że powstało w roku XXX-lecia PRL - co zresztą znalazło swój wyraz w miniaturze umieszczonej w lewym górnym rogu. Chociażby ta okoliczność mogła przemawiać za tym, aby całość była wykonana w kolorze, a wspomniany detal w bieli i czerwieni. Nic takiego jednak się nie stało - dokument został stworzony w ciemnej szarości i bieli, i to jest drugi jego wyróżnik na tle innych, wcześniej w tym cyklu prezentowanych.
   
Pod względem elementów dekoracyjnych tableau należy zaliczyć do dość zasobnych. W prawym jego górnym rogu widnieje emblemat technikum, a w środkowej części widzimy stylizowaną rycinę, wyobrażającą przemysłowy charakter miasta. W tym samym tonie utrzymany jest także pas dolny, ze szczególnym uwzględnieniem górniczego charakteru okolicy (szyby kopalń, kominy, ciemne tło).
 
Lewy dolny róg zajmuje wyobrażenie szafy rozdzielczej, przy której pracuje elektromonter w hełmie i ubraniu roboczym. Obok natomiast - w nawiązaniu do specjalności świeżo upieczonych techników - widnieje transformator i dwa silniki. Wokół większego, swoista aureola drgań, co sugerowałoby zwrócenie uwagi na szkodliwy wpływ hałasu i wibracji na otoczenie. I to jest kolejny przykład nowatorskiego podejścia autora to swego dzieła.
  
Ostatnim novum, na które chciałbym zwrócić uwagę to fakt, że na obrazie tym po raz pierwszy w pełnej krasie prezentuje się (częściowo) nowa dyrekcja szkoły z dyrektorem Warzechą na czele. W roku 1973 - jak pamiętamy - z Elektronikiem pożegnał się dyrektor Wieruszewski, odchodząc na emeryturę. Całość po rewitalizacji wygląda tak:
 
 
Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!
 
Krzysztof Woźniak Va 1975

(ciąg dalszy tej serii artykułów już nie nastąpi... - Admin witryny) 

Komentarze obsługiwane przez CComment