foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

 

Dwunasta odsłona cyklu przypominającego uroki dawnych tableau szkolnych poświęcona jest Absolwentom klasy Va A.D. 1966 wydział: elektromechanika. Jak starsze roczniki pamiętają, rok ten był datą szczególną w naszej powojennej historii, świętowaliśmy bowiem wtedy Tysiąclecie Państwa Polskiego.

 

Doniosły ów fakt – rzecz oczywista – nie mógł przejść, i nie przeszedł, niezauważony w symbolice ówczesnych tableau – nie tylko Energetyka, ale wszystkich bytomskich szkół średnich. A tak niewiele brakło, aby prezentowany dokument w ogóle nie ujrzał światła dziennego. Powód był dość prosty: za „szczególne zasługi” przed klasą stanęło widmo rozwiązania. Wszystko jednak skończyło się dobrze i dziś, po przeszło pięćdziesięciu latach, mamy niewątpliwą przyjemność podziwiać kolejne dzieło maestro Maksymiliana Papiorka.

 

 

Z racji wspomnianego milenium głównymi motywami dekoracyjnymi są akcenty narodowe: wokół całego tableau wiją się w fantazyjnych splotach biało-czerwone szarfy. Lewą stronę dokumentu zajmuje „antyczny” i pożółkły ze starości papirus, zawierający wizytówkę klasy. W prawym dolnym jego rogu wyciśnięta w czerwonym laku, pieczęć z piastowskim orłem i napisem „MILENIUM 966-1966” przytrzymuje dwie biało-czerwone wstążki.

Prawa strona obrazu to jeden z ulubionych motywów twórcy – elektrownia, izolatory i przewody na tle pogodnego nieba.

 

   

Z dziennikarskiego obowiązku chciałbym na koniec dodać, że przedstawiany dokument jest przykładem ewangelicznej maksymy: „ostatni będą pierwszymi, a pierwsi – ostatnimi". Tak się bowiem składa, że cały proces rewitalizacji szkolnych tableau rozpoczął się pracą nad tym właśnie obrazem – z początkiem stycznia 2015 roku.

 
 

 

Przedstawione tableau stanowi część projektu zatytułowanego „Jubileuszowy Kalendarz Energetyka-Elektronika 2018”, na którego zawartość składa się 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze zainteresowanie!

 

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

 

Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment