foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

 

Kolejny rozdział w cyklu przybliżającym uroki dawnych tableau szkolnych poświęcony jest maturalnej wizytówce Klasy Va rocznik 1965, wydział o specjalności elektromechanika. Jest to zarazem kolejna próbka możliwości artystycznych niekwestionowanego mistrza gatunku – Maksymiliana Papiorka.

 

Układ kompozycyjny dokumentu jest dość charakterystyczny dla Maksiowych tego rodzaju dzieł: elementy dekoracyjne po lewej i po prawej tronie, a pośrodku tzw. część zasadnicza. 

 
I tak, lewy pas obrazu zajmuje mozaika barwnych pasów przecinających się pod ściśle określonymi kątami. Tło stanowi quasigrawer koloru zielono-żółtego. W jednym z większych oczek mozaiki umieszczone zostały fotografie dyrektorów, w drugim natomiast - bardzo niegdyś popularne logo wielu firm energetycznych (do dziś używane przez ZWSE w Rzeszowie i Białymstoku), na bazie którego powstały tak bliskie naszym sercom logo i tarcza „Energetyka”.
  

W prawym dolnym rogu obrazu widnieją pokaźnych rozmiarów izolatory z przewodami – jeden z najczęściej przez autora wykorzystywanych motywów zdobniczych:

 

Całość, utrzymaną w ciepłych, pastelowych barwach, uzupełniają – jak zwykle u Maksia – eleganckie i wysmakowane napisy.

 
 

Ciekawostką związaną z tą klasą jest fakt, iż jej uczniami było dwóch synów (notabene Andrzejów) nauczycieli w niej uczących: Andrzej Sroczyński i Andrzej Papiorek.

 

Przedstawione tableau stanowi część projektu zatytułowanego „Jubileuszowy Kalendarz Energetyka-Elektronika 2018”, na którego zawartość składać się będzie 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze propozycje i zainteresowanie!

 

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

 

Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment