• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

mankiewicz piotr 1

 

Mankiewicz Piotr

Absolwent 4b 1959 Technikum Gospodarki Komunalnej
Specjalność: Budowa i Eksploatacja Miejskiej Trakcji Elektrycznej
Wychowawca: Jan Nafalski

 Bardzo pozytywnie i z sentymentem wspomina Piotr czas nauki w Naszej Szkole. Po maturze przez wiele lat pracował na kop. „ROZBARK", następnie kilka lat zatrudniony był w Elektromontażu w Katowicach.
W myśl zasady „bierz sprawy w swoje ręce" założył firmę IZI Mankiewicz w Radzionkowie. Następnie rozpoczął budowanie pomieszczeń na marzenie swego życia - czyli MUZEUM CHLEBA. Muzeum powstało z szacunku do historii i potrzeby serca. Gośćmi szczególnie ważnymi są i będą dzieci, bo do szacunku dla kromki chleba, już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata" - mówi Piotr Mankiewicz.
Muzeum działa już przeszło 20 lat. Cieszy się nieustającym zainteresowaniem zwiedzających oraz przyjeżdżających turystów z Niemiec, Włoch, Anglii, Kuby, Holandii, Francji, Ukrainy, a ostatnio także z Jamajki, Japonii, Meksyku, Nigerii, Brazylii.
Piotr Mankiewicz i jego Muzeum jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z dziedziny kultury i edukacji.
Pasją Piotra obok gromadzenia eksponatów do Muzeum, nabywanych na Targach Staroci jest propagowanie idei śląskości, stroju śląskiego, a szczególnie bytomskiej dzielnicy ROZBARK. Wydał kilka tysięcy pocztówek ilustrowanych pięknym, zachwycającym wszystkich strojem rozbarskim.
Dużym sukcesem zakończyła się akcja propagowania stroju śląskiego - przeprowadzona wspólnie z parafią św. Jacka w Bytomiu. W Wielką Sobotę na święcenie pokarmów, przyszły tłumy mieszkańców w pięknych strojach rozbarskich. Ta niezwykle wzruszająca ceremonia prowadzona jest w języku śląskim.
Za swoją działalność w dziedzinie kultywowania śląskich tradycji rodzinnych otrzymał: w 2011 r. statuetkę Anioł Dobrego Gestu, w 2014 r. tytuł BYTOMIANINA ROKU, nadany przez Ligę Kobiet Nieobojętnych, w 2016 r. Medal Miasta Bytomia oraz tytuł Seniora Roku nadany przez Bytomską Radę Seniorów.
Jest autorem wielu projektów, jak np. Mieszkanie Rozbarskie, „Pamiętajmy o starzykach", stworzenie filmu opowiadającego o historii Rozbarku. Ostatni ważny projekt to wydanie pięknego albumu pt. MÓJ ŚLĄSK.
PIOTR MANKIEWICZ jest DUMĄ NASZEJ SZKOŁY - a Jego dewiza Życiowa jest ciągle aktualna: „zróbmy coś dla innych". Dziękujemy Piotrowi za Jego wspaniałą postawę społecznika, propagatora śląskich tradycji i dzielnicy Rozbark w Bytomiu.

Więcej o Piotrze Mankiewiczu na naszej stronie TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ

Komentarze obsługiwane przez CComment