• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Zamawianie biuletynu

Bieżące wiadomości

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
min.jpg  Veroniq Zafon została Bytomianką Roku 2013. Po raz pierwszy panie z Ligi Kobiet Nieobojętnych wybrały także Bytomianina Roku. Został nim Piotr Mankiewicz – założyciel i właściciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek - absolwent naszej szkoły!  mankiewicz_piotr.jpg
W tym roku po raz pierwszy wybrano Bytomianina Roku. Został nim nasz absolwent Piotr Mankiewicz - bytomianin, związany z Rozbarkiem, człowiek wielkiej pasji, jakbyśmy to dziś powiedzieli, "pozytywnie zakręcony", pomysłodawca, założyciel i właściciel Muzeum Chleba w Radzionkowie. A miało ono powstać w Bytomiu, w zabytkowej kamienicy, na parterze której mieściła się piekarnia, w której stał piękny, zabytkowy piec kaflowy (co się z nim stało?). Obecnie mieści się tam "Biedronka". Nie udało mu się jednak dojść do porozumienia z bytomskimi urzędnikami, otworzył więc swoje muzeum w Radzionkowie, jedyne takie muzeum w Polsce. Pan Piotr ma jeszcze wiele innych pomysłów i pewnie je zrealizuje, czego mu serdecznie życzymy.
Tytuł Bytomianina Roku zostanie wręczony podczas uroczystej Gali w Sali im. Adama Didura Opery Śląskiej w dniu 6 marca br. Serdecznie zapraszamy!! Szczegóły poniżej:
b_150_100_16777215_00_images_klub_emer_absolw_sympat_bytomianin_roku_zaproszenie_na_bytomianina_01.jpg b_150_100_16777215_00_images_klub_emer_absolw_sympat_bytomianin_roku_zaproszenie_na_bytomianina_02.jpg
Na stronie ligi Kobiet Nieobojętnych tak piszą o Piotrze i jego muzeum:

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie działa już prawie 13 lat. Rocznie odwiedza go około 40 tysięcy osób (w Radzionkowie jest około 18 tysięcy mieszkańców).

Muzeum powstało z potrzeby serca, nie z nadmiaru funduszy pomysłodawcy. Jego twórcą jest pan Piotr Mankiewicz, który całe swoje serce włożył w powstanie obiektu. Zakupił od upadającej firmy przemysłowej magazyn z blachy falistej, bank udzielił pod zastaw kredyt w wysokości 150 tys. zł. Muzeum w przeciwieństwie do innych tego typu obiektów  nie jest dofinansowywane, a zyski ze sprzedaży biletów ledwie starczają na podatki gruntowe, VAT, koszty ogrzewania, płace dla pracowników itp.

Obecnie powierzchnia wystawowa wraz z nowo wybudowanym budynkiem zajmuje 1500 m2. Znajdują się tu ekspozycje starych maszyn i urządzeń piekarniczych, rekonstrukcja piekarni, sala wypiekowa, śląska kuchnia, sala z wyposażeniem dawnych sklepów i cukierni oraz dawna sala szkolna, drewniana bacówka, wystawa komputerowa i sala audiowizualna.

Muzeum obsługiwane jest przez 5 osób pełniących jednocześnie najrozmaitsze funkcje i w pełni zaangażowanych w działalność muzeum.

Największym zmartwieniem jest to, że ten jedyny w swoim rodzaju obiekt nie jest w pełni wykorzystany. Bywają dni, kiedy przyjeżdża tu nawet 10 autobusów ze zwiedzającymi, na rezerwację trzeba czekać miesiąc, ale tak jest tylko przez 5 miesięcy w roku, w pozostałym okresie niestety świeci pustkami.

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek znalazło się w gronie największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego, należy do Szlaku Zabytków Techniki oraz ERIH – Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W swojej działalności promuje Śląsk, kładzie duży nacisk na pamięć o tradycji i zwyczajach śląskich, dba o ich kultywowanie, organizując różne imprezy i spotkania. Spotykają się tam grupy działające dla dobra ogółu, odbywają się najrozmaitsze konkursy, zloty, koncerty.

A to wszystko jest dziełem jednego człowieka, który to wymyślił,  zrealizował swój pomysł i porwał za sobą innych.  A jego motto brzmi: "Jak już coś zrobimy, mówmy o tym, bo gdy o tym nie mówimy, to tak, jakbyśmy nic nie zrobili, bo nie pobudzamy innych do działania".

Szkoda, że przed laty nie udało się Panu Piotrowi poruszyć i przekonać bytomskich urzędników, bo dziś mielibyśmy kolejny powód do dumy z naszego miasta.

  Admin

Komentarze obsługiwane przez CComment