• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Wsparcie strony absolwentów E-E Bytom

new 1new
Od wielu lat z dumą podkreślamy i szczycimy się
faktem, że w Internecie funkcjonuje strona
absolwentów Energetyka-Elektronika w Bytomiu.
Jeśli lubisz tę stronę i uważasz, że powinna dalej
istnieć 
w Internecie, to prosimy rozważ jej
wsparcie. Aby 
to zrobić proszę kliknij TUTAJ.
Instrukcja krok po kroku jak wpłacić jest TUTAJ.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

chodyniecka bognaBogna Chodyniecka tak pisze o sobie:

Rozpoczęłam pracę w ZSEE w 1987 roku jako kierownik zajęć pozalekcyjnych i nauczycielka języka polskiego. Wiedziałam, że wchodzę do szkoły o dużych tradycjach artystycznych, dlatego uważałam, iż to mnie zobowiązuje do szczególnego wysiłku. Na początku roku szkolnego zgłosiło się pięć zespołów muzycznych na zajęcia pozalekcyjne. 

chodyniecka boguslawa 5Nie mogłam aż z tyloma pracować, więc chciałam z nich stworzyć jeden zespół, wybierając najlepszych muzyków. Jednak chłopcy byli ze sobą związani więzami przyjaźni i nie chcieli się rozstać. W końcu zostały trzy zespoły, które pracowały przez dwa, a jeden przez trzy lata. Grali oni swoje utwory. Chciałam jednak uczyć ich na najlepszych wzorcach, dlatego już w pierwszym roku pracy wystawiłam z nimi musical o zespole "The Beatles" pt. "ye - ye - ye".
Początkowo nie miałam żadnych materiałów o tym zespole, poza jedną płytą. Uczniowie jednak tak zapalili się do pomysłu, że przynieśli mi materiały prasowe (jeden uczeń był zagorzałym fanem i miał spory zbiór artykułów), a także całą płytotekę Beatlesów - angielski oryginał - największy skarb wujka jednego z uczniów - Maćka Wiewiórskiego.
Tak powstało półtoragodzinne widowisko o historii zespołu, od momentu jego powstania aż do śmierci Johna Lenona, w którym uczniowie na żywo grali i śpiewali 14 piosenek Beatlesów.
Musical wystawiliśmy w czerwcu 1988 roku w ramach Dni Bytomia, następnie w listopadzie 1988 roku na 40-lecie naszej szkoły i 8 grudnia w miejskim Domu Kultury - w rocznicę śmierci J. Lennona. Graliśmy też przedstawienie dla młodzieży szkół bytomskich.
W pierwszym roku mojej pracy wprowadziłam szereg uroczystości i imprez, które na stałe weszły do ceremoniału szkoły i są kontynuowane do dziś. Są to: otrzęsiny i uroczyste ślubowanie klas I-szych, Dzień chłopaka i wybory Mister szkoły (30. IX), apel świąteczny i klasowe wigilie (w ostatni dzień przez feriami świątecznymi), Przegląd Twórczości Artystycznej Klas "PTAK", "walentynki" i "Randka w ciemno" (14.11), wybory Miss szkoły (8.11), Dzień ucznia (1. IV) - kiedy to uczniowie przejmują władzę w szkole.
Był jeszcze międzyszkolny Festiwal Piosenki Turystycznej oraz Konkurs Europejski, ale imprezy te odbyły się tylko po dwa razy.
chodyniecka boguslawa 1Młodzież uzdolniona artystycznie brała też udział w imprezach pozaszkolnych. Laureaci "PTAK-a" występowali w Miejskich Przeglądach Szkolnej Twórczości Artystycznej, a zespoły zdobywały nagrody w miejskiej Estradzie młodych. Na 45-lecie szkoły wystawiłam z młodzieżą kolejny musical pt. "Niebieskie ptaki". Tym razem oprócz słowa i piosenek dodałam jeszcze taniec. Bohaterami spektaklu byli młodzi ludzie, których pasją stał się taniec towarzyski. Spotykali się w Cafe "Niebieski Ptak", gdzie powstawały ich choreografie, a także rodziły się uczucia. Młodzież występowała we frakach, pięknych sukniach, które musiałam sama uszyć.
Pieniądze na kostiumy pomogły mi zdobyć: pani Elżbieta Sochacka (od dawnych absolwentów) i pani Elżbieta Pawłowska z "Elpaxu".
Z tymi przedstawieniami również występowaliśmy dla młodzieży sąsiednich szkół, a także dla Telewizji Katowice. W eliminacjach miejskiego Przeglądu Szkolnej Twórczości Artystycznej otrzymaliśmy I miejsce, a w wojewódzkich - wyróżnienie II stopnia.

Potem nastąpiły zmiany ekonomiczne w kraju i rozwiązano zajęcia pozalekcyjne, mimo tego młodzież wciąż garnęła się do sceny, dlatego ciągle odbywały się akademie, konkursy, przeglądy.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment