foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

herb bytomia 1

W tej części pokażemy Bytom bezpośrednio po działaniach wojennych oraz co pozostało z części infrastruktury mieszkaniowej na dzień dzisiejszy w dzielnicy Rozbark. Jest to dzielnica Bytomia - kojarzona z regionalnymi strojami rozbarskimi. W początkach XX w. był samodzielną, rolniczą gminą, włączoną do miasta w 1927 r. Największym pracodawcą była działająca od drugiej połowy XIX w. kopalnia "Rozbark", ostatecznie zamknięta w 2004 r. Jej likwidacja spotęgowała trwającą od lat 90. techniczną i społeczną degradację. Dzielnica zaczęła się wyludniać, wyburzano dotknięte szkodami górniczymi stare, robotnicze domy. 

W ostatnim czasie Rozbark stał się jednym z tzw. obszarów rewitalizacji ujętych w Gminnym Programie Rewitalizacji Bytom 2020+, w którym przewidziano m.in. poprawę infrastruktury miasta i szereg działań społecznych. Jedną z inwestycji, mających poprawić jakość życia tamtejszych mieszkańców, ma być projekt zakładający "Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku".

bytom po 1945 01
Rok 1956 - schody prowadzące z ulicy Katowickiej na plac Klasztorny.

bytom po 1945 02
Rok 1956  - schody prowadzące z ulicy Katowickiej na plac Klasztorny. Obok nasz Energetyk i kiosk Ruchu.

bytom po 1945 03Rok 1956 - ulica Katowicka 35. Nasza szkoła.

bytom po 1945 04
Wejście do budynku szkoły od strony ul. Katowickiej.

bytom po 1945 05
Nasza szkoła w roku 2018.

Rozbark to dzielnica Bytomia - kojarzona z regionalnymi strojami rozbarskimi. W początkach XX w. był samodzielną, rolniczą gminą, włączoną do miasta w 1927 r. Największym pracodawcą była działająca od drugiej połowy XIX w. kopalnia "Rozbark". Przed II wojną Rozbark był elegancką, mieszczańską dzielnicą o charakterze przemysłowym, handlowym i usługowym. Po 1945 r. zaczął tracić swój charakter. Kopalnia "Rozbark" została zamknięta w 2004 r. Jej likwidacja spotęgowała trwającą od lat 90. techniczną i społeczną degradację. Dzielnica zaczęła się wyludniać, wyburzano dotknięte szkodami górniczymi stare, robotnicze domy.

bytom po 1945 06
Szkoła Podstawowa nr 8 - Rozbark, to cud, że ruiny szkoły jeszcze się nie zawaliły, nie ma wątpliwości, że ten moment wkrótce nastanie, a ratunku dla tego miejsca już nie ma.

bytom po 1945 07

W ostatnim czasie Rozbark stał się jednym z tzw. obszarów rewitalizacji ujętych w Gminnym Programie Rewitalizacji Bytom 2020+, w którym przewidziano m.in. poprawę infrastruktury miasta i szereg działań społecznych. Jedną z inwestycji mających poprawić jakość życia tamtejszych mieszkańców, ma być projekt zakładający "Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku".

bytom po 1945 08Rok 2018, ul. Musialika 23a.

bytom po 1945 09
Dramatycznie niebezpieczne ruiny dawnej szkoły podstawowej - ul. Musialika 23a

Stary Rozbark to niewątpliwie bardzo ciekawa, ale też i zniszczona dzielnica Bytomia. Moim zdaniem w skali miasta to właśnie tam potencjał ludzki jest ogromny, rozbarczanie znani są z przywiązania do lokalnej tradycji i kultury.

bytom po 1945 10

Głównym elementem rewitalizacji dzielnicy Rozbark ma być nowa promenada przebiegająca przez całą dzielnicę. Innymi: rozbiórka wymagających tego zabudowań w pięciu lokalizacjach, w miejsce których, urządzane mają być nowe przestrzenie społeczne. Na placu Św. Barbary powstać ma rodzaj rynku z przestrzeniami rekreacyjno-rozrywkowymi. 

bytom po 1945 11
Pozostałość po świetlicy Szkoły Podstawowej nr 8.

Inwestycję przy wsparciu środków unijnych w ramach bytomskiego Obszaru Strategicznej Interwencji realizuje Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Nowa promenada będzie przebiegała przez całą dzielnicę - od ul. Pszczyńskiej, przez ul. Siemianowicką (kładką dla pieszych), ul. Kochanowskiego do zbiegu Musialika i Alojzjanów. Za ul. Brzezińską promenada będzie odgałęziała się - poprzez ul. Św. Kingi i ul. Jaronia - po parking przy ul. Staffa (w przyszłości ma wieść dalej, poza tzw. obszar rewitalizacji).

bytom po 1945 12
Dobrze zachowane niemieckie napisy na ulicy Brzezińskiej.

Promenada ma zostać wybrukowana kostką betonową, na ul. Kingi i Jaronia, czyli w centralnej części Rozbarku, obowiązywało na niej będzie ograniczenie ruchu kołowego. Promenadę mają ozdobić nowe latarnie parkowe, ławki, kosze, tzw. trejaże (do podtrzymania roślin) i tablice - o miejscach historycznych i osobach zasłużonych dla dzielnicy.

Pożyjemy, zobaczymy!

Zdjęcia z opisami udostępnił nam: Ernst Giesa 
Tekst wprowadzający: Krystian Czerny 

Komentarze obsługiwane przez CComment