• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Zamawianie biuletynu

Bieżące wiadomości

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

jurczyk marcin 1


Absolwent klasa 3 LZ 2005
Liceum Profilowane
Specjalność: Elektronika
Wychowawca: Teresa Kurda

Byliśmy pierwszym rocznikiem reformy szkolnictwa z 1999 roku, który w ZSEE przecierał szlaki jako Liceum Profilowane.

 

Dlaczego trafiłem akurat do tej szkoły?

Na tym etapie jeszcze nie wiedziałem co ze sobą zrobić po ukończeniu Gimnazjum, ponieważ przyszłość chciałem związać z muzyką. Wcześniej od kilku lat poznawałem świat dźwięków w bytomskim Ognisku Muzycznym działającym przy Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina.
Nieco później pojawiła się fascynacja organami piszczałkowymi. Szkoła nie przeszkadzała mi w rozwijaniu największej pasji. Bywały nawet sytuacje zrozumienia, gdy np. o. Tycjan Zgraja wypuszczał mnie przed dzwonkiem z lekcji religii, żebym mógł zdążyć na autobus do Gliwic (równolegle z II i III klasą liceum byłem uczniem Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia). W szkole, pomimo obaw, jakoś sobie radziłem, chociaż ilość zagadnień technicznych budziła niekiedy przerażenie.
Jednak do dziś miło wspominam Elektrotechnikę z p. R. Jopą, czy zajęcia techniczne z dr. A. Piątkiem. Bywały też trudne chwile, gdy nauka w jednej szkole odbywała się kosztem drugiej. Po rozpoczęciu nauki gry na organach w Gliwicach, moje ogromne zainteresowanie chemią z klasy liceum stopniowo malało. Dużym szokiem dla p. Kuliszkiewicz było moje zagrożenie z tego przedmiotu w I semestrze II klasy. Wtedy też nieśmiało próbowałem się tłumaczyć co jest powodem takiego stanu rzeczy. Pamiętam do dziś, jak uśmiechając się powiedziała, żebym przynajmniej zaprosił ją na swój koncert organowy. Okazja pojawiła się po kilku latach, gdy na zaproszenie miejscowego organisty, jako student Akademii Muzycznej w Katowicach wykonałem kilka recitali organowych w pobliskim kościele św. Wojciecha. Tego samego kościoła, który codziennie w latach 2002-2005 mijałem przechodząc z budynku szkoły przy ul. Katowickiej do budynku przy ul. Józefczaka...
Patrząc z zewnątrz może się wydawać, że ani ja nie pasowałem do tej szkoły, ani szkoła do mnie. Do dziś, gdy łączę osoby i fakty, dostrzegam jak moja droga zawodowa związana z muzyką organową przeplata się z absolwentami i pedagogami Elektronika. Po zakończeniu studiów w klasie organów u prof. Juliana Gembalskiego w 2013 roku zostałem organistą kościoła świętej Barbary w Bytomiu, na terenie której mieszka lub mieszkało wielu nauczycieli ZSEE. Niedowierzałem, gdy dowiedziałem się, że nawet jeden z kapłanów pracujących obecnie na terenie naszej parafii jest również absolwentem bytomskiego Elektronika!!! Nawet z teściową (Henryka Nowak) łatwiej znaleźć mi wspólny język, gdy poza relacją do mojej żony łączy nas szkoła średnia. Tak więc z ogromnym sentymentem wspominam lata nauki, ale w naszym domu to jednak żona - choć z wykształcenia psycholog - jest specjalistką od elektroniki.

Absolwent ZSEE im. M. Skłodowskiej-Curie w Bytomiu, Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st. w Gliwicach z klasy organów dr Marioli Brzoski oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z klasy organów prof. Juliana Gembalskiego i dra Zygmunta Antonika. Jako uczeń występował na konkursach muzyki organowej w Krakowie, Wrocławiu, Rumi i Legnicy. Podczas studiów uczestniczył w kursach mistrzowskich muzyki organowej prowadzonych przez wybitnych organistów: D. Titterington (Anglia), B. Oberhamer (Niemcy), B. Klapprott (Niemcy), J.L. Perrot (Francja), J. Tuma (Czechy), L. Ghielmi (Włochy). Występował jako solista na wielu festiwalach muzyki organowej:

*            Festiwalu Bachowskim w Katowicach i Żorach,
*            Jesieni Organowej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim,
*            Musica da Chiesa w Pszczynie,
*            Koncertów Organowych w Konwikcie,
*            Europejskim Festiwalu Muzyki Organowej w Kluczborku,
*            Muzyka w Starym Opactwie w Rudach,
*            Toszeckim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej,
*            Międzynarodowym Festiwalu Organowym im. Ks. A. Chlondowskiego w Zabrzu.

W 2011 roku reprezentował miasto Bytom podczas koncertu organowego na zaproszenie Instytutu „Die Brücke" w mieście partnerskim Recklinghausen. Od 2011 roku promuje polską muzykę organową w ramach corocznych koncertów dla Polonii w katedrze św. Emerama w Nitrze (Słowacja). W latach 2006 — 2013 pełnił obowiązki głównego organisty kościoła św. Stanisława w Bytomiu - osiedle „Na Wzgórzu". Obecnie jest organistą parafii Świętej Barbary w Bytomiu, w której na przełomie lat 2015/2016 poprzez cykl koncertów promował walory brzmieniowe największych organów diecezji gliwickiej znajdujących się w tej świątyni, aktualnie poddawanych gruntownemu remontowi. Prowadzi także działalność dydaktyczną w Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment