• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Zamawianie biuletynu

Bieżące wiadomości

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Paweł Tyrała sympatyk naszej witryny tak pisze do nas: 

Z Energetykiem – później z Elektronikiem byłem związany poprzez naszych wspólnych nauczycieli oraz moich kolegów, uczniów tej wspaniałej szkoły średniej w Bytomiu. Ja byłem uczniem Mechanika, szkoły, która była naprzeciw Energetyka, na ul. Józefczaka. Naszymi wspólnymi nauczycielami byli: Jan Sobeńko, Władysław Plaskura, Józef Przybylski, Ireneusz Warzecha. Roman Polasz był moim kolegą szkolnym i później nauczycielem Energetyka...


Paweł
przysłał nam obszerny artykuł, w którym między innymi pisze o naszym nauczycielu Edwardzie Makuli. Oto fragment z tego artykułu:

Mgr inż. kpt. pilot Edward Makula (ur. 1930) jeden z najbardziej zasłużonych pilotów Aeroklubu Śląskiego. Wtedy był znany jako pilot wyczynowy. Swoje szkolenie lotnicze rozpoczął tuż po wojnie w Cywilnej Szkole Pilotów i Mechaników w Ligocie Dolnej. Gdzie latał na samolocie PO – 2 w 1948 roku. Czyli jest Ligociakiem. W wielkim stopniu rozsławił polskie szybownictwo. Jako uczeń Technikum Mechaniczno-Elektrycznego byłem pod wielkim wrażeniem jego osiągnięć lotniczych. To determinowało moje marzenie o lataniu. Słuchałem jego relacji z podróży do Indii, gdzie szkolił tam młodych Hindusów na naszych polskich szybowcach.
Edward Makula latanie na szybowcach rozpoczął w roku 1946. Już w 1950 roku ustanowił rekord krajowy w przelocie docelowo – powrotnym (121 a następnie 221 km). Trzeci diament do Złotej Odznaki uzyskał w roku 1955. Zwyciężył w Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych w Lesznie (1954), wtedy uzyskał tytuł Mistrza Sportu. W roku 1955 uzyskał dyplom inżyniera mechanika.

Ja byłem w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Bytomiu. Ten wielki mistrz lotnictwa był na naszych apelach szkolnych wraz z moim nauczycielem inż. Józefem Przybylskim i opowiadał nam o swych osiągnięciach szybowcowych. Jak to nie mogło rozwijać moich marzeń o lataniu. Edward Makula brał aktywny udział w zawodach krajowych i zagranicznych, a także wtedy ustanowił wiele rekordów krajowych i jeden międzynarodowy. W roku 1963 zdobył mistrzostwo świata w zawodach w Argentynie. Ja wtedy już latałem na samolotach Lim – 2. Był pilotem samolotowym i śmigłowcowym. Był pierwszym pilotem na trasach transatlantyckich w PLL „LOT”. W roku 1965 uzyskał Medal Lilienthala za najwyższej klasy sportową działalność szybowcową. W Aeroklubach regionalnych powinno się z pietyzmem prowadzić kroniki ich działania, szczególnie dzisiaj dla tych celów można wykorzystać technikę komputerową.

Zdjęcie powyżej to Edward Makula
Zdjęcie po prawej to Paweł Tyrała

 

Dziękujemy Pawłowi Tyrale za nadesłany artykuł!!

Zespół Redakcyjny Witryny EEB

 Paweł Tyrała niestety już odszedł od nas.

Komentarze obsługiwane przez CComment