• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

wieruszewski bronislaw 2Bronisław Wieruszewski zwany "Wieruś", nauczyciel matematyki, wieloletni dyrektor szkoły. Mimo tego iż był nauczycielem przedmiotu ścisłego - matematyki, w głębi duszy był wielkim humanistą. Pisał piękne wiersze, potrafił także ładnie rysować. Jeden z jego wierszy był napisany jako hymn szkoły.

 Szkole poświęcił najlepsze lata swojego życia i aktywności. Zawsze starał się o podniesienie prestiżu i statusu szkoły. Pod jego kierunkiem szkoła stawała się coraz bardziej nowoczesna, powstawały nowe specjalności. Nauczyciel matematyki, wieloletni dyrektor szkoły. W roku 1956 został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Technikum Gospodarki Komunalnej w Bytomiu (pierwsza nazwa naszej szkoły). W roku 1960, po wyjeździe dyr. Wojciechowskiego na Kubę, zostaje dyrektorem szkoły. Na tym stanowisku pozostał już do końca swojej nauczycielskiej drogi. Naszej szkole poświęcił najlepsze lata swojego życia i aktywności. Zawsze starał się o podniesienie prestiżu i statusu kierowanej przez siebie placówki. Oto wiersz zatytułowany:

HYMN SZKOLNY

wieruszewski 05wieruszewski 06W tym górniczym starym mieście,
co Bytomiem dawno zwie się,
Przy Klasztornym małym placu
I Katowickiej ulicy
Ni w drapaczu, ni w pałacu
A w niewielkiej kamienicy
Jest T E C H N I K U M - sławna szkoła,
gdzie niełatwych sztuk arkana,
Zgłębia młodzież w pocie czoła
Lecz szczęśliwa - roześmiana.

 

wieruszewski 02wieruszewski 01Elektronik tu się kształci,
Energetyk, Automatyk -
Też nauki tutaj miał ci
A tak było lecz przed laty'
Że uczono tutaj trakcji
Elektrycznej i kołowej,
Tramwajowo - kolejowej,
By się babci dobrze działo,
Gdyby z jakichś własnych racji
W świat się wybrać jej zachciało.

 

wieruszewski 07wieruszewski 03Tu tajniki telewizji,
Rzecz można bez hipokryzji,
Każdy pozna - każdy zbada
Tu każdemu radio gada,
Radio mówi, radio śpiewa
Bowiem zręczne rączki miewa
Każdy uczeń, technik przyszły,
Więc naprawi, gdyby wyszły
jakieś błędy, jakieś wady ...
On na wszystkie - znajdzie rady.

 

Więcej o dyr. Bronisławie Wieruszewskim możesz przeczytać TUTAJ

Komentarze obsługiwane przez CComment