• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Zamawianie biuletynu

Bieżące wiadomości

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

wieruszewski bronislaw 2Bronisław Wieruszewski zwany "Wieruś", nauczyciel matematyki, wieloletni dyrektor szkoły. Mimo tego iż był nauczycielem przedmiotu ścisłego - matematyki, w głębi duszy był wielkim humanistą. Pisał piękne wiersze, potrafił także ładnie rysować. Jeden z jego wierszy był napisany jako hymn szkoły.

 Szkole poświęcił najlepsze lata swojego życia i aktywności. Zawsze starał się o podniesienie prestiżu i statusu szkoły. Pod jego kierunkiem szkoła stawała się coraz bardziej nowoczesna, powstawały nowe specjalności. Nauczyciel matematyki, wieloletni dyrektor szkoły. W roku 1956 został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Technikum Gospodarki Komunalnej w Bytomiu (pierwsza nazwa naszej szkoły). W roku 1960, po wyjeździe dyr. Wojciechowskiego na Kubę, zostaje dyrektorem szkoły. Na tym stanowisku pozostał już do końca swojej nauczycielskiej drogi. Naszej szkole poświęcił najlepsze lata swojego życia i aktywności. Zawsze starał się o podniesienie prestiżu i statusu kierowanej przez siebie placówki. Oto wiersz zatytułowany:

HYMN SZKOLNY

wieruszewski 05wieruszewski 06W tym górniczym starym mieście,
co Bytomiem dawno zwie się,
Przy Klasztornym małym placu
I Katowickiej ulicy
Ni w drapaczu, ni w pałacu
A w niewielkiej kamienicy
Jest T E C H N I K U M - sławna szkoła,
gdzie niełatwych sztuk arkana,
Zgłębia młodzież w pocie czoła
Lecz szczęśliwa - roześmiana.

 

wieruszewski 02wieruszewski 01Elektronik tu się kształci,
Energetyk, Automatyk -
Też nauki tutaj miał ci
A tak było lecz przed laty'
Że uczono tutaj trakcji
Elektrycznej i kołowej,
Tramwajowo - kolejowej,
By się babci dobrze działo,
Gdyby z jakichś własnych racji
W świat się wybrać jej zachciało.

 

wieruszewski 07wieruszewski 03Tu tajniki telewizji,
Rzecz można bez hipokryzji,
Każdy pozna - każdy zbada
Tu każdemu radio gada,
Radio mówi, radio śpiewa
Bowiem zręczne rączki miewa
Każdy uczeń, technik przyszły,
Więc naprawi, gdyby wyszły
jakieś błędy, jakieś wady ...
On na wszystkie - znajdzie rady!

 

Więcej o dyr. Bronisławie Wieruszewskim możesz przeczytać TUTAJ

Komentarze obsługiwane przez CComment