Jesteś tutaj: Strona Startowa Nasza szkoła Nasza szkoła przedtem do 31. 08. 2012 Patronka naszej szkoły
Maria Skłodowska-Curie patronką Naszej Szkoły została w 1963 roku, z inicjatywy dyrektora Bronisława Wieruszewskiego i Władysławy Szymik — nauczycielki chemii. Niezwykle ciekawe, a nawet oryginalne (zwłaszcza w czasach dzisiejszych) były argumenty przemawiające za takim właśnie wyborem:
Po lewej: Portret Skłodowskiej Marii Curie namalowany przez prof. Papiorka Maksymiliana.
Po prawej: Portret Skłodowskiej Marii Curie namalowany przez abs. Adama Lempę (5b 1978).
Uroczystość nadania szkole Jej imienia zbiegła się z dziesięcioleciem istnienia Technikum. Warto przypomnieć, iż przepiękny portret naszej Patronki namalował wspaniały inżynier i artysta w jednej osobie, niezapomniany profesor, Maksymilian Papiorek.
Niestrudzoną propagatorką upowszechniania wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie była prof. Władysława Szymik. Przez wiele lat w rocznicę urodzin Patronki organizowany był konkurs, w którym uczniowie klas pierwszych i drugich, po skrupulatnym zapoznaniu się z biografią Marii, napisaną przez drugą jej córkę, Ewę Curie-Labouisse, wykazywali się wiadomościami o życiu i działalności naszej Wielkiej Rodaczki. Ich zadaniem były także odpowiedzi na pytania problemowe, np.: „Wiadomo, że Maria Skłodowska-Curie miała wielu uczniów. Czy chciałbyś również być jej uczniem?" Uzasadnienie stanowiło przekaz dla nauczycieli, jakie oczekiwania mają wobec nich ich wychowankowie.
W późniejszych latach konkursy organizowane były coraz rzadziej; zastępowane były krótszymi lub dłuższymi przedstawieniami, mającymi przybliżyć uczniom postać Patronki, bądź sesjami popularnonaukowymi dotyczącymi życia i działalności naukowej Marii Skłodowskiej-Curie.
Na odwrocie sztandaru szkolnego, ufundowanego Szkole w 1967 roku przez Komitet Rodzicielski, zapisana jest wiekopomna myśl naszej Patronki: „Niepodobna zbudować lepszego świata bez poprawy losu pojedynczych ludzi".
Nie zapominajmy, że wraz z kolejną rocznicą istnienia Naszej Szkoły, obchodzimy także rocznicę patronowania jej przez Marię Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji wszystkim osobom trwale związanym z „Energetykiem-Elektronikiem": Dyrekcji, Gronu Profesorskiemu, byłym i aktualnym jego uczniom oraz członkom Klubu EAiS dedykujemy inne, trzy ponadczasowe dewizy wielkiej uczonej:
„Niech każdy z nas, jak jedwabnik, tka swój kokon i nie żąda wyjaśnień, po co i na co. Jeżeli robota nasza będzie dobra, to powiemy sobie, żeśmy się nie gorzej od jedwabników zachowali. Reszta zaś nie od nas zależy”.
„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę”.
„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”.
Materiał własny
Komentarze obsługiwane przez CComment