• Monika Raczyńska

  • Elżbieta Sochacka

  • Julian Szmit

  • Marian Sroczyński

  • Władysława Szymik

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Znajdź na naszej witrynie

Gościmy

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! UWAGA!

Udostępniamy archiwalną

stronę absolwentów. Jest

tam dużo ciekawego materiału.

Jest dostępna pod adresem:

TUTAJ 

Facebook
Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/nauczyc_min/makula_edward_1.jpg'
There was a problem loading image 'images/nauczyc_min/makula_edward_1.jpg'
makula_edward_1.jpg

30 stycznia br. w auli „Energetyka-Elektronika” miała miejsce bardzo miła uroczystość. W dniu tym pracownia awioniki Technikum nr 4 otrzymała bowiem imię Edwarda Makuli, jednego z największych polskich pilotów szybowcowych, mistrza i wicemistrza świata, wielokrotnego mistrza Polski, wielce zasłużonego pilota PLL „LOT” i wieloletniego nauczyciela naszej szkoły. Imprezę patronatem objął prezydent miasta, pan Damian Bartyla.

 

b_150_100_16777215_00_images_nauczyciele_makula_edward_2.jpgHonorowe miejsca na sali zajęli: posłowie na Sejm RP Jerzy Polaczek i Wojciech Szarama, wojewoda śląski Piotr Litwa, zastępca śląskiego kuratora oświaty Tadeusz Żesławski, zastępca prezydenta Bytomia Aneta Latacz, przedstawiciele Wydziału Edukacji, wyżsi oficerowie lotnictwa, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół technicznych w Bytomiu oraz członkowie Klubu Emerytów, Absolwentów i Sympatyków „Energetyk-Elektronik” z Elżbietą Sochacką na czele. Gościem specjalnym była małżonka patrona pracowni, pani Małgorzata Makula. Obecni także byli uczniowie i wychowankowie słynnego „Eda”: Henryk Wójcik i Marek Jarosz (Va 1962) oraz Krzysztof Pudłowski (Va 1966).
Na wstępie przemówiła dyrektorka Technikum nr 4, pani Beata Kołodziejczyk. Witając dostojnych gości podkreśliła, iż zaszczytem dla szkoły jest mieć w szeregach grona pedagogicznego tak wybitną postać, jak Edward Makula. Zaznaczyła również, że pomysł nadania pracowni Jego imienia jest inicjatywą młodzieży, na który z radością wyraziła zgodę.

Następnie o zabranie głosu zostali poproszeni panowie posłowie, wojewoda śląski oraz pani prezydent miasta. Dominantą tych wystąpień była bardzo ważna rola, jaką pełni szkolnictwo zawodowe w ogólności, a nasza szkoła w skali regionu. Mówcy podkreślali niebagatelne znaczenie decyzji prezydenta miasta, przywracającej do życia „Energetyk-Elektronik”, oraz życzyli mu wielu sukcesów w kształceniu młodzieży, zwłaszcza w tak przyszłościowych kierunkach, do jakich należy awionika.

Jest rzeczą oczywistą, że uroczystość ta byłaby niepełna bez wystąpienia gościa specjalnego. Pani Małgorzata w krótkich słowach podziękowała za zaproszenie z tak dla niej miłej okazji oraz podkreśliła, że Edward Makula był synem śląskiej ziemi, tym większego znaczenia zatem nabiera symboliczna Jego obecność w tym miejscu. Na ręce pani dyrektor przekazała też kilka cennych po Nim pamiątek.

W imieniu absolwentów oraz Klubu EAiS głos zabrał następnie Krzysztof Woźniak (Va 1975), autor szkicu biograficznego, specjalnie przez klub z tej okazji wydanego (przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Bytomiu). 

b_150_100_16777215_00_images_nasza_szkola_nasza_szkola_teraz_sala_avioniki_edw_makul_ksiazka_1.png  b_150_100_16777215_00_images_nasza_szkola_nasza_szkola_teraz_sala_avioniki_edw_makul_ksiazka_2.png

Kliknij na obrazek aby powiększyć!

  Dla zarejestrowanych na naszej stronie udostępniamy ten szkic biograficzny (książkę) w postaci elektronicznej jako plik PDF TUTAJ

Szczególny nacisk położył na fakt, iż osoba Edwarda Makuli społeczności „Energetyka-Elektronika” od zawsze była bardzo bliska. Przypomniał, że w publikacjach na stronie internetowej i monografiach „Ed” zajmował zawsze poczesne miejsce. Podziękował także dyrekcji szkoły i młodzieży za cenną inicjatywę, jednakże podkreślił, że prekursorami uczczenia pamięci swego profesora (w formie tablicy pamiątkowej) byli przed laty absolwenci starszych roczników. „Przez długi czas wydawało się to głosem wołającego na puszczy, jednakże – na szczęście – okazało się, że to prusowska powracająca fala”.

Życząc wszystkim przyjemnej lektury, Krzysztof dodał, że publikacja dedykowana jest tym, którzy Edwarda Makulę znali osobiście – dla przypomnienia, tym którym to nie było dane – do zapoznania, a wszystkim tym, którzy zechcą pójść w Jego ślady – jako wzór do naśladowania.

Następnym punktem programu był pokaz filmu zmontowanego ze wspomnień koleżanki „Eda” Elżbiety Sochackiej oraz z materiałów archiwalnych nadesłanych przez Krzysztofa Woźniaka.

 
  Ostatnim oficjalnym akordem imprezy było uroczyste przecięcie wstęgi, otwierające progi Pracowni Awioniki im. Edwarda Makuli. Dokonali tego wspólnie pan wojewoda, pani prezydent miasta oraz pani Małgorzata.

Po zwiedzeniu obiektu nadszedł czas na poczęstunek i rozmowy kuluarowe. Niepoślednią w nich rolę odegrała właśnie pani Małgorzata, która okazała się niezwykle sympatyczną osobą i przeuroczą gawędziarką. Dzięki niej dowiedzieliśmy się wiele o osobie Pana Edwarda, w czym prym wiedli Teresa i Andrzej Nigrinowie, Krzysztof Pudłowski i Krzysztof Woźniak. Ten ostatni już zapowiedział, że na naszej stronie internetowej pojawi się artykuł, będący plonem tego szczególnego „wywiadu”.

Pani Małgorzata także obiecała, że w nieodległej przyszłości z ochotą odwiedzi nasz klub.

A zatem - czekamy!

Z dziennikarskiego obowiązku wypada dodać, że uroczystość powyższa połączona była z czwartą edycją Konkursu Wiedzy Lotniczej „Latająca Miotła Baby Jagi”. Wzięli w nim udział uczniowie kształcący się w zawodach: technik mechanik lotniczy oraz technik awionik. W konkursie startowały drużyny Technikum Lotniczego w Katowicach, Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, Zespołu Szkół Technicznych w Bielsku Białej, Zespołu Szkół Samochodowych w Gliwicach, I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu oraz Technikum nr 4 w Bytomiu.

Miło nam donieść, że w konkursowej rywalizacji palma pierwszeństwa przypadła w udziale właśnie drużynie Technikum nr 4, która zdobyła Puchar Przechodni ufundowany przez Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, gen. dyw. pil. Franciszka Maciołę.

Zdjęcia autorstwa Teresy Paweli-Nigrin oraz Anny Heber można zobaczyć TUTAJ

  Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć TUTAJ

Zdjęcia z IV Konkursu Wiedzy Lotniczej „Latająca Miotła Baby Jagi” można zobaczyć TUTAJ

 
   Krzysztof Woźniak
   
   
   
Powered by Bullraider.com