foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

min 2Jak dotąd Ogrody Kapias są udostępnione bezpłatnie, powstały przy nich również bezpłatne parkingi. Firma Kapias przebyła długą drogę od gnębionych przez państwo badylarzy (tak pogardliwie nazywano ludzi prowadzących w okresie realnego socjalizmu handel kwiatami) do przedsiębiorstwa sławiącego swoją gminę, uznanego i nagradzanego. Ogrody znalazły się na prestiżowej liście National Geographic, w 2015 roku państwo Elżbieta i Bronisław Kapiasowie odebrali nagrodę marszałka województwa śląskiego za zasługi w rozwoju turystyki.

Na terenie o powierzchni około czterech hektarów można na jednym spacerze zwiedzić kilkanaście odrębnych ogrodów. Jednym z nich jest  ogród skandynawski:

ogrody kapias 018

Ogród skandynawski jest funkcjonalny, minimalistyczny, ale elegancki. Wyróżnia go prostota i duża naturalność. To dobrze oświetlona otwarta przestrzeń, gdyż w Skandynawii światło dzienne odgrywa ważną rolę. Rośliny rosną swobodnie, a dominują znane i u nas iglaki.

ogrody kapias 019

Woda jest także ważnym elementem ogrodu skandynawskiego. Nie wypływa ona z bambusowej tyczki jak w ogrodzie japońskim, ale z wodospadu.ogrody kapias 035

ogrody kapias 037

Ogród skandynawski jest dużo bardziej naturalny niż angielski lub japoński. Żwirowe aleje, porośnięte mchem głazy i dach oraz brak ozdób nadają mu dodatkowo surowy charakter.

ogrody kapias 067

Przeciwieństwem surowego i męskiego ogrodu skandynawskiego jest ogród romantyczny. Przypuszczam, że przedstawicielki płci pięknej muszą nim być zachwycone. Mnóstwo w nim kolorowych i wonnych kwiatów, są również elementy architektoniczne.

ogrody kapias 017

ogrody kapias 047
Poniżej rower z lustrzanymi kołami:
ogrody kapias 031

Wychodząc z ogrodów, przechodzimy przez Centrum Ogrodnicze, które w swojej ofercie ma wszystko, co potrzebne jest do Two­jego ogrodu oraz do deko­racji wnętrza domu, biura bądź innych obiektów. Można tu kupić drzewa i krzewy ozdobne w licznych odmi­anach, byliny, pnącza, rośliny domowe (stor­czyki itp.) są w sprzedaży przez cały rok. Wiosną królują tu liczne gatunki roślin jed­norocznych na balkony i tarasy oraz kłącza i bulwy roślin kwit­ną­cych (dalie, mieczyki, pacioreczniki), późną wiosną kwitną tu hort­en­sje ogrodowe oraz róże. Lato to czas wyso­kich bylin, późnym latem pojaw­iają się cebulki roślin kwit­ną­cych wiosną (tuli­pany, hia­cynty…), chryzan­temy, od połowy listopada można nabyć choinkę bożonarodzeniową.

ogrody kapias 032
ogrody kapias 033
ogrody kapias 034

Trudno się oprzeć i nie kupić jakąś roślinkę. Myśmy też oczywiście kupili: Azalię japońską oraz złocień w doniczkach, które później, jak nieco podrosną, posadzimy w naszym niewielkim, przydomowym ogródku jako pamiątka pobytu w ogrodach Kapias.

Więcej zdjęć w naszej FotogaleriiTUTAJ

Komentarze obsługiwane przez CComment