foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

 

Dziesięć lat później po absolwentach opisanych poprzednio, zdawała egzamin maturalny Klasa Va rocznik 1975, specjalność: maszyny i aparaty elektryczne. Prezentowane tableau – choć niby podobne do poprzednio eksponowanych obrazów - jest jednak wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

 

W przedstawianym poniżej wcieleniu, tableau (nota bene mojej klasy) powstało bowiem „ex nihil”, czyli z niczego. A było to tak: oryginalny dokument ujrzał światło dzienne wiosną 1975 roku za przyczyną naszego wspaniałego i nieodżałowanego zarazem Maksymiliana Papiorka. Mistrz nie odmówił mojej gorącej prośbie i wykonał naszą maturalną wizytówkę, która – co podkreślam kolejny raz – w tamtych czasach cieszyła się wielką estymą wśród absolwentów. Po prostu nie wypadało jej nie mieć i nikt takiego scenariusza nie brał nawet pod uwagę. Dzieło zostało należycie oprawione i przez następnych około 20 lat wisiało sobie na ścianie po prawej stronie od wejścia do holu. Niestety, z „prezydencją” dyrektora Pokludy nastały dla tableau złe czasy. Podczas szkolnego remontu, wraz z wieloma podobnymi cennymi pamiątkami, zostało zdewastowane i skończyło swój żywot na śmietniku.

Ponieważ dość dobrze pamiętałem wygląd owego obrazu, postanowiłem go wskrzesić „ad futuram rei memoriam”. Pamiętałem tło, napisy, herb i emblemat naszej szkoły. Dwa te ostatnie atrybuty wyglądały mniej więcej tak:

 

Bez fałszywej skromności muszę stwierdzić, że - aczkolwiek wiele tego typu ornamentów wyszło spod "Maksiowej" ręki, te jednak udały mu się po prostu wyjątkowo.

Rysunkiem symbolizującym nabytą wiedzę i umiejętności świeżo upieczonych techników był schemat połączeń i wykresy wskazowe uzwojeń transformatora (było nie było stanowiliśmy klasę maszyn elektrycznych):

   

Największy problem stanowiły fotografie absolwentów, bowiem (nie wiedzieć czemu) niezbyt duża ilość kolegów wyraziła chęć współpracy. Pozyskiwałem więc materiał z najrozmaitszych zdjęć, w szczególności wykonywanych przy różnych okazjach przez mojego znakomitego kolegę klasowego, Piotra Kaisera, któremu składam serdeczne podziękowanie za wydatną pomoc przy rewitalizacji tego dokumentu.

 

Końcowy efekt moich działań przedstawia się następująco:

 
 

 

Przedstawione tableau stanowi część projektu zatytułowanego „Jubileuszowy Kalendarz Energetyka-Elektronika 2018”, na którego zawartość składać się będzie 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze propozycje i zainteresowanie!

 

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

 

Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment