foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Spotkanie w Niemczech
foto1
Wycieczka do Chin
foto1
Dubaj - Diabelski młyn
foto1
DeepSpot - Dubaj
Jako zarejestrowany na naszej stronie absolwentów, możesz tutaj założyć sobie bloga, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Zawierające osobiste przemyślenia, uwagi, spostrzeżenia, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) - przedstawiające w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce. Read More...

Zamawianie biuletynu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od początku istnienia naszej szkoły przyjął się w niej stary i bardzo piękny zwyczaj upamiętniania kolejnych roczników absolwentów i grona pedagogicznego poprzez tableau – duże plansze z fotografiami uczniów i profesorów, z reguły artystycznie wykonane i oprawne w stosowne ramy. Przed laty był to swoisty atrybut dorosłości, ceniony na równi ze świadectwem maturalnym.

Przez wiele lat, na koniec roku szkolnego w centrum naszego Srebrnego Grodu tableau z renomowanych szkół średnich (w tym oczywiście i naszej) wystawiane były w witrynach sklepowych. Najwyższą rangę miały miejsca w witrynach księgarń „Literackiej” i Technicznej”.

Można rzec, iż od pierwszego dnia edukacji w Technikum, moją uwagę przykuły owe liczne dzieła plastyczne, wiszące na ścianach holu i korytarzy szkolnych. Na przerwach przyglądałem się im się niemal z nabożeństwem, podziwiając zamysł artystyczny, kunszt wykonania, kolorystykę. Po wielu latach okazało się to brzemienne w skutkach.

Za czasów dyrektorów Wieruszewskiego i Warzechy tableau cieszyły się należnym szacunkiem i były otoczone właściwą opieką. Niestety, z nastaniem nowych porządków cenne te pamiątki uznano za niepotrzebne starocie, w efekcie czego wiele z nich zostało bezpowrotnie straconych.

Pierwsze tableau absolwentów naszej szkoły (w wersji czarno-białej).

Niewielka ich część przetrwała w oryginalnym kształcie i dziś zdobi ściany naszej Sali Tradycji. Pozostałe przypominają o sobie w formie czarno-białych reprodukcji. Z chwilą powstania Naszej Witryny Krystian Czerny podjął się trudu zarchiwizowania tej historycznej spuścizny i dzięki temu lwia jej część znajduje się w naszym archiwum.

Dziś piękna tradycja uwieczniania uczniów i profesorów jest passé (ostatnie znane nam tableau powstało w 1981 roku). Jednak dla uczczenia 60-lecia matury Pierwszego Rocznika naszej szkoły i tym samym pojawienia się pierwszego tableau, podjąłem trud rewitalizacji (odnowienia i pokolorowania) cennych jubileuszowych dokumentów (w szczególności tableau z lat 1957, 1967 i 1977).

Niestety, pliki graficzne, na których pracowałem, nie są najwyższej jakości, stąd też efekt końcowy nie jest tak znakomity, jaki mógłby być. Ponadto, pomimo usilnych prób, nie udało mi się ustalić autentycznej gamy kolorystycznej, dlatego też w kilku przypadkach nałożone barwy są wynikiem jedynie mojej inwencji.

Na początek - wysokie „C” i istna perełka w kolekcji: wspólne tableau naszych najstarszych absolwentów: Klas IVa, IVb i IVc Technikum Gospodarki Komunalnej z roku 1957. Autorem tego cacka jest Maksymilian Papiorek – inżynier i artysta w jednej osobie, niedościgły mistrz tej formy plastycznej. Na uwagę zasługuje nie tylko wielość i różnorodność elementów dekoracyjnych, ale także – a może przede wszystkim - perfekcja wykonania i wręcz zegarmistrzowska dbałość o szczegóły.

W lewym górnym rogu tableau znajdujemy ulubiony przez popularnego „Maksia” motyw roślinny, połączony ze stylizowanym herbem Bytomia.

Po prawej nieco futurystyczny (na owe czasy) perspektywiczny obraz pociągu – dziś natomiast niemal żywcem przeniesiony z trasy np. Wisła – Katowice, jako nawiązanie do specjalności świeżo upieczonych absolwentów.

Poniżej na lewo – precyzyjnie oddany rysunek tokarki, a w tle hala produkcyjna i stanowisko pracy tokarza.

Wreszcie na środku, w dolnej części, zachwycające swym realizmem: otwarta księga z napisem „I Promocja” oraz koło zębate, cyrkiel, ekierka i wpół zwinięty arkusz rysunku technicznego, jako atrybuty technika.

A tak wygląda w pełnej krasie jubileuszowe tableau w wersji kolorowej.

Przedstawione tableau stanowi część projektu zatytułowanego „Jubileuszowy Kalendarz Energetyka-Elektronika 2018”, na którego zawartość składać się będzie 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze propozycje i zainteresowanie!

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment