Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

 

Dziesięć lat później po absolwentach opisanych poprzednio, zdawała egzamin maturalny Klasa Va rocznik 1975, specjalność: maszyny i aparaty elektryczne. Prezentowane tableau – choć niby podobne do poprzednio eksponowanych obrazów - jest jednak wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

 

W przedstawianym poniżej wcieleniu, tableau (nota bene mojej klasy) powstało bowiem „ex nihil”, czyli z niczego. A było to tak: oryginalny dokument ujrzał światło dzienne wiosną 1975 roku za przyczyną naszego wspaniałego i nieodżałowanego zarazem Maksymiliana Papiorka. Mistrz nie odmówił mojej gorącej prośbie i wykonał naszą maturalną wizytówkę, która – co podkreślam kolejny raz – w tamtych czasach cieszyła się wielką estymą wśród absolwentów. Po prostu nie wypadało jej nie mieć i nikt takiego scenariusza nie brał nawet pod uwagę. Dzieło zostało należycie oprawione i przez następnych około 20 lat wisiało sobie na ścianie po prawej stronie od wejścia do holu. Niestety, z „prezydencją” dyrektora Pokludy nastały dla tableau złe czasy. Podczas szkolnego remontu, wraz z wieloma podobnymi cennymi pamiątkami, zostało zdewastowane i skończyło swój żywot na śmietniku.

Ponieważ dość dobrze pamiętałem wygląd owego obrazu, postanowiłem go wskrzesić „ad futuram rei memoriam”. Pamiętałem tło, napisy, herb i emblemat naszej szkoły. Dwa te ostatnie atrybuty wyglądały mniej więcej tak:

 

Bez fałszywej skromności muszę stwierdzić, że - aczkolwiek wiele tego typu ornamentów wyszło spod "Maksiowej" ręki, te jednak udały mu się po prostu wyjątkowo.

Rysunkiem symbolizującym nabytą wiedzę i umiejętności świeżo upieczonych techników był schemat połączeń i wykresy wskazowe uzwojeń transformatora (było nie było stanowiliśmy klasę maszyn elektrycznych):

   

Największy problem stanowiły fotografie absolwentów, bowiem (nie wiedzieć czemu) niezbyt duża ilość kolegów wyraziła chęć współpracy. Pozyskiwałem więc materiał z najrozmaitszych zdjęć, w szczególności wykonywanych przy różnych okazjach przez mojego znakomitego kolegę klasowego, Piotra Kaisera, któremu składam serdeczne podziękowanie za wydatną pomoc przy rewitalizacji tego dokumentu.

 

Końcowy efekt moich działań przedstawia się następująco:

 
 

 

Przedstawione tableau stanowi część projektu zatytułowanego „Jubileuszowy Kalendarz Energetyka-Elektronika 2018”, na którego zawartość składać się będzie 12 najpiękniejszych tableau naszej szkoły. Liczymy na Wasze propozycje i zainteresowanie!

 

(ciąg dalszy nastąpi)

Zapraszam do lektury innych artykułów na tym blogu!

 

Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment