Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Autor artykułu: Wiesław Lipka
Absolwent z roku: 1970 5b
 Kościół usytuowany przy ul. Chorzowskiej ma dwie kondygnacje - dolna to kościół pw. Miłosierdzia Bożego, a górna kondygnacja to kościół pw. św. Anny; tam też empora chóru. Nie orientowany - cecha charakterystyczna to osobno stojąca dzwonnica w formie wieży. Elewacja bryły głównej budynku z cegły czerwono-żółtej, wewnątrz tynkowany.
Styl - nowoczesny funkcjonalizm. Kamień węgielny poświęcił papież Jan Paweł II.
Parafia powstała w 1986 r. - konsekracja 20 listopada 1989 r. Historia kościoła dopiero się zaczęła, a już ma wpisaną w swoją kronikę śmierć prałata prof. dra hab. Wacława Schenka. Oficjalne otwarcie budowy kościoła poprzedzone było działaniami w wielu urzędach, aby uzyskać wszystkie możliwe zezwolenia od ówczesnych władz na budowę kościoła.  
 
 Kościół od frontu.
 
Widok bryły kościoła przy wyjeździe z Bytomia. 
 

Wejście do kościoła.

Kiedy zaczęły się prace przygotowawcze, proboszcz kościoła pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny - pomysłodawca budowy i organizator przedsięwzięcia - jechał sprawdzić stan prac na placu budowy przy ul. Chorzowskiej. Tu, na ulicy, kilka metrów od celu podróży, zdarzył się wypadek samochodowy. Profesor zmarł na drugi dzień. Został pochowany na cmentarzu parafialnym 02.11.1982 r. w Bytomiu.
Prałata W. Schenka znałem osobiście od wielu lat .... dał nam ślub, a i chrzest mojego syna odbył się w jego obecności. Dzisiaj na pobliskim osiedlu jedna z uliczek nosi Jego nazwisko.

Komentarze obsługiwane przez CComment